Keçenin izinde bir fotoğrafçı

Keçenin izinde bir fotoğrafçı
Keçenin izinde bir fotoğrafçı

Bülent Yüksel

Haber: ECE ÇELİK - ece.celikis@gmail.com / Arşivi

Doğa fotoğrafları çekerken keçe kültürüyle ilgili bir fotoğraf sergisi oluşturma fikri nasıl oluştu? Anadolu’da fotoğraf arayışıyla çok yolculuklar yaptım. Yaklaşık iki yıl önce nerede bir keçe ürünle veya keçe ustasıyla karşılaşsam hep ilgimi çektiğini ve fotoğrafladığımı farkettim. O zaman konuyu bir proje disiplininde belgesel olarak çalışmaya karar verdim, işe koyuldum. Bu çalışmaların sonunda ‘Kültürümüzde Keçe Var’ sergisi oluştu.

Anadolu coğrafyasında keçenin önemi neydi, nerelerde kullanıldı? Tarihteki en eski keçe örnekleri Orta Asya’da Pazırık Kurganları’nda bulunmuş. Asırlar boyu Şaman Kültürü’nün ve göçer yaşamının çok önemli malzemesi olan keçe, Asya’dan Anadolu’ya ve Kırım üzerinden Avrupa ’ya geçmiş. Türk boylarının, beyliklerinin, devletlerinin Anadolu öncesinde ve Anadolu’daki yaşamlarında keçe hep üretilen ve kullanılan önemli bir malzeme olmuş. Keçenin temel özelliği soğuk ve sıcak iklim koşulları için çok iyi yalıtkan bir malzeme olmasıdır. Elektrik yalıtım özelliğine de sahiptir. Keçe ürünlerde hiçbir heşerat barınamaz.Bu özellikleriyle Anadolu’da kırsal ve kentsel yaşamda yıllardır keçe ürünler kullanılagelmektedir.

Bugün Türkiye ’de kaç keçe ustası kalmıştır? Ülkemizde geleneksel keçe üretimini sürdüren yaklaşık 20 usta kalmış. Tanrı hepsine uzun ömür versin ama bu geleneksel el sanatımız, ustalarımızın yaşamlarıyla sınırlı kalacak, bitecek gibi görünüyor. Zira ustalarımızın çocukları, kardeşleri veya el verebilecekleri kişiler günümüzün ekonomik koşullarında bu mesleği sürdürmek istemiyor. Bu konunun beni sarmalına almasının temel nedeni de bu.
Sergi 25 Mayıs’a kadar Beyoğlu’ndaki Fotoğrafevi’nde görülebilir.