Kedinizde aslan siniri var!

Kedinizde aslan siniri var!
Kedinizde aslan siniri var!
Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları, evcil kedilerin aslan ve leopar gibi yırtıcı akrabalarıyla benzer nevrotik karakter özelliklerine sahip olduğunu öne sürdü.

RADİKAL - Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılarına göre evciler kediler, aslanlar ve kaplanlar gibi vahşi ve büyük akrabalarıyla benzer nevrotik kişilik özelliklerini paylaşıyor. Araştırmacılar barınaklardaki evcil kedilerin karakter özelliklerini incelerken bir yandan da New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki Afrika aslanları, kar leoparları, bulut benekli leoparlar ve İskoç yaban kedilerini gözlem altına aldı. Sonuç, bu farklı türler arasında çarpıcı benzerlikler olduğu yönünde. Araştırmacıların iddiasına göre evcil kediler de aslanlar da nevrotik karakter özellikleri sergiliyor. İki cins de insanlardan korkuyor, şüphe ediyor ve insanlara karşı güvensiz hissediyor. Ayrıca iki tür de ‘üstünlük’ özelliği sergiliyor.
Çalışmaya katılmayan ancak sonuçları yorumlayan ABD’li adli tıp psikologu Dr Max Watchel, kedilerin endişeli ve kendine güveni olmayan, agresif küçük yırtıcılar olduğu yorumunu yaptı. Edinburgh’daki araştırmayı yürüten Marieke Gartner ise kedilerin agresyonunun sınırlı olduğuna dikkat çekiyor: “Elbetteki kediniz sizi öldürmek istemiyor. Ama insanlar çoğu zaman kedilerine nasıl davranacaklarını bilemedikleri için onlardan gelen davranışlara şaşırıyorlar.” (The Independent)