Kelebeğin Rüyası gerçek olacak mı?

Kelebeğin Rüyası gerçek olacak mı?
Kelebeğin Rüyası gerçek olacak mı?
SİYAD Ödülleri bu akşam veriliyor. Dokuzar adaylıkla 'Kelebeğin Rüyası' ve 'Zerre' iddialı olsa da geçmiş yıllarda bol adaylıkla törene gelip eli boş dönen yapımlar da oldu.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından 46 yıldır verilen SİYAD Türk Sineması Ödülleri, bu akşam düzenlenecek bir törenle sahiplerini buluyor. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek ve Ceyda Düvenci’nin sunacağı tören, D-Smart’ın 20. Kanal’ında HD kalitesiyle naklen yayımlanacak.

2013 yılında vizyona giren 86 yerli yapımı değerlendiren sinema yazarları ilk tur seçimlerinin ardından 12 filmi çeşitli dallarda aday göstermişti. Bu yılki törenin öne çıkan filmleri 11 dalın dokuzunda aday gösterilen ‘Kelebeğin Rüyası’, sekiz dalda 9 adaylık elde eden ‘Zerre’ ile sekizer adaylıkları ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ ve ‘Yozgat Blues’ olacak. Reha Erdem’in yönettiği ‘Jîn’ ise 7 adaylık kazandı. 

Ama SİYAD Genel Sekreteri Deniz Yavuz’un araştırmasına bakılırsa ‘çok adaylık’ çok ödül anlamına gelmiyor her zaman . Yavuz’un derlediği istatistikleri baktığımızda 1997’den bu yana en çok adaylık elde eden film Yazı Tura (13). Yazı Tura aday olduğu 2004’te üç SİYAD ödülü ile evine dönmüştü. Yazı Tura’yı, geçen yıl on iki dalda adaylık elde eden Araf ve 1999’da gene on iki dalda adaylık elde eden Salkım Hanımın Taneleri adlı film izliyor. En çok SİYAD heykelciği kazanan film sekiz ödülle Yumurta. Toplam dokuz dalda adaylık elde eden Semih Kaplanoğlu imzalı Yumurta yalnızca bir dalda pas demişti. Bir fireli diğer film ise altı dalın beşini kazanan Masumiyet. Çağan Irmak’ın Babam ve Oğlum’u ise 2005 yılında aday olduğı sekiz dalın altısından heykelcik çıkarmayı başarmıştı. 

Çok adaylık elde edip sıfır çeken filmler ise Gölgeler ve Suretler (9), Gözetleme Kulesi (8). Yedi adaylıkla gelip ödülsüz dönen filmler ise Balalayka, Bal, Güle Güle, Kader, Pandora’nın Kutusu ve Sır Çocukları’ydı.

Bu yılın en iyi film adayları ‘Jîn’, ‘Kelebeğin Rüyası’, ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’, ‘Yozgat Blues’ ve ‘Zerre’ olarak sıralanırken; en iyi erkek oyuncuda iki ayrı filmdeki (‘Yozgat Blues’ ve ‘Küf’) performansıyla iki adaylık elde eden Ercan Kesal’ın rakipleri Kıvanç Tatlıtuğ (‘Kelebeğin Rüyası’), Ali Atay (‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’) ve Serdar Orçin (‘Eve Dönüş: Sarıkamış 1915’) oldu. 

Kadın oyuncuda ise ‘Şimdiki Zaman’la geçen yıl pek çok ödül kazanan Sanem Öge’nin yanı sıra ‘Hayatboyu’yla Defne Halman, ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’yle Demet Evgar, ‘Jîn’le Deniz Hasgüler ve ‘Zerre’yle Jale Arıkan aday gösterildi. Yardımcı erkek oyuncuda Tansu Biçer’in de ‘Küf’ ve ‘Yozgat Blues’ filmleriyle iki adaylığı bulunuyor. ‘Zerre’ filminin iki kadın oyuncusu Özay Fecht ve Rüchan Çalışkur birlikte yardımcı kadın oyuncu dalında aday gösterildi.