Kemik iliği nakli HIV'i yeniyor mu?

Kemik iliği nakli HIV'i yeniyor mu?
Kemik iliği nakli HIV'i yeniyor mu?
Yapılan çalışmalar kök hücre tedavisinin HIV virüsünü yok ettiğini ortaya koyuyor.

'Berlin Hastası' olarak bilinen Timothy Ray Brown, dünyada tedavi edilen tek AIDS hastası olarak tarihe geçmişti. Ancak son açıklamalara göre “Berlin Hastası” artık HIV’den kurtulan tek insan değil. ABD ’de de nakil uygulanan iki erkek hastanın vücudunda da virüsten iz yok.

Brown’a 2007 yılında yakalandığı kanser yüzünden uygulanan kök hücre tedavisi, 44 yaşındaki kanser hastasının vücudunda 1996 yılından beri bulunan HIV virüsünü de yok etmiş ve antiviral ilaçları kullanmayı kesmesine rağmen virüsün vücudunda bir daha ortaya çıkmamasına neden olmuştu. Tıp dünyasında geniş yankı bulan bu gelişme, daha sonra benzer vakaların görülmemesiyle “nadir görülen bir vaka” olarak nitelendirilmişti.

İnsanın bağışıklık sistemini hedef alan HIV’in şu anda tedavisi antiretroviral ilaçlarla yapılıyor, HIV’i baskılayan bu ilaçlarla virüsün ileri safhalarında görülen “Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu”, daha bilinen adıyla ise AIDS’in ortaya çıkması engellenebiliyor. Ancak günümüz koşullarında virüsün enfekte ettiği insanın vücudundan temizlenmesi mümkün değil. İnsan DNA’sı içerisine gizlenen virüs, ilaçlar kullanılmadığı anda tekrar aktif hale gelip bağışıklık hücrelerini etkisiz hale getirmeye devam ediyor.

Ancak ABD’deki iki nakilden sonra hastaların kanında virüs görülmemesi tartışmaları yine gündeme getirdi. Geçtiğimiz sene Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar Daniel Kuritzkes ve Timothy Henrich tarafından yapılan açıklamaya göre tıpkı ilk örnek Timothy Brown gibi kan kanseri olan iki HIV taşıyıcısında virüse rastlanmamıştı. Bu sene de durum stabil devam etti ve hastalardan birinin iki, diğerinin de dört yıldır bünyesinde HIV görülmedi. Ancak bu esnada antiretroviral ilaçları almaya devam eden hastalar geçtiğimiz aylarda ilaç almayı bıraktı.

Konuyla ilgili son gelişmeler Malezya’da yapılan Uluslararası AIDS konferansının gündemine taşındı. Hastaların birinin 15 haftadır, diğerinin 7 haftadır kanında HIV izine rastlanmamış olması tedaviyi yeniden gündeme getirdi, ancak bu sürenin virüsün kandan temizlenmiş olup olmadığı konusunda şüpheler devam ediyor. Virüsün beyin ve akciğer dokularında gizlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde duran bilim adamları, virüs tekrar görülürse ilaç tedavisine tekrar başlanabileceğini belirtti.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  AIDS

  ,

  HIV

  ,

  kanser

  ,

  Virüs

  ,

  Akciğer

  ,

  Erkek

  ,

  DNA

  ,

  Bilim

  ,

  nakil

  ,

  beyin