Kemik sızlatan Mumya

En pahalı, en 'ünlü'lü... Mumya Firarda, bir 'en'ler projesi olarak ortaya çıktı. Filmin basın gösteriminden sonra, sinema yazarlarının ilk tepkisi, "Son hali böyle olamaz, herhalde bu kaba montajlı hali," şeklindeydi.

En pahalı, en 'ünlü'lü... Mumya Firarda, bir 'en'ler projesi olarak ortaya çıktı. Filmin basın gösteriminden sonra, sinema yazarlarının ilk tepkisi, "Son hali böyle olamaz, herhalde bu kaba montajlı hali," şeklindeydi. Galada filmi izleyenlerden, hasbelkader aksi yönde bir tepki çıksa, yine "Eleştirmenler popüler sinemaya karşı," tarzında savunma mekanizmaları takır takır işlemeye başlayacaktı. Lakin Mumya Firarda, galaya katılanları da bir çeşit isyana sürükledi. Genelde böyle vahim durumlarda, şöhretler camiamız birbirini iyice yıkayıp yağlar. "Aman da ne güzel oynamış, bilmemkim çok yetenekli," ve benzeri bol keseden iltifatlar gırla gider. Kadronun 'yıldız' isimleri de "Sinemayı çok sevdim, devam edicem," diye müjdeler verir (Sanki her yıl Türkiye'de yüzlerce film çekiliyormuş gibi, her bir ünlüden, üç - beş sinema projesi olduğuna dair beyanatlar çıkar). Mumya Firarda maalesef bu geleneksel "körler sağırlar birbirini ağırlar" kıyağından da faydalanamadı.
Halbuki kadronun ün katsayısı çok yüksekti. Efendimize söyleyelim, Nurgül Yeşilçay, Nurseli İdiz, Tarık Pabuçcuoğlu, Selami Şahin, İlhan Şeşen, Tuba Ünsal, Şebnem Dönmez ve filmde, arabada giderken kendi albümünü dinlediği gayet 'postmodern' bir sahnesi bile bulunan Teoman...
Düşene biz de vurma peşinde değiliz. Lakin iki milyon dolara yakın parayı göz göre göre çarçur eden Mumya Firarda'nın her bir tarafının dökülüyor olmasından, gayet net bir 'haftalık tortu' çıkıyor. Popüleri yakalamakla cahil cesareti aynı şey değil maalesef. Ünlülerden medet uman kasting seçimleri, buralarda artık neredeyse bir görgüsüzlük sınırında. Herkes kendini Robert Altman zannedip, kendince Pret a Porter / Hazır Giyim ve benzeri filmlere öykünen manasız bir cümbüşe çeviriyor filmleri. Seyircinin, Televole'de izlediği insanları sinemada da izlemek için illa ki para vereceğine dair garip bir inanç var. Durum böyle olsa, Hülya Avşar'lı Yeşil Işık gişe rekoru kırardı herhalde.