'Kendi ölünü kendin göm' trendi

'Kendi ölünü kendin göm' trendi
'Kendi ölünü kendin göm' trendi

Evde düzenlenen cenaze törenlerinin sayısı giderek artıyor. Ziyaret saatlerinin ev sahipleri tarafından belirlendiği törenlerde tabutlar da evde üretiliyor.

ABD'de cenazeevlerinin düzenlediği görkemli törenler yerini ev yapımı törenlere bırakıyor. Ekonomik kriz beş yıllık mazisi olan trende hız verdi

PETERBOROUGH - 6 Haziran’da 18. yüzyıldan kalma çiftlik evinde yaşamını yitiren Nathaniel Roe son yolculuğuna evinde düzenlenen törenle uğurlandı. 92 yaşındaki Roe’nun ölümünden sonra ailesi, cenaze töreni için herhangi bir şirketi aramadı. Roe’nun çocukları ve torunları, yaşlı adamla ömrünün son ayında nasıl ilgilendilerse, ölüsüyle de aynı şekilde ilgilendiler. Vücudu yıkandı, en sevdiği ceketi giydirilip kırmızı kravatı takıldı. Roe bir yatağa yatırıldıktan sonra sıra, ailesi ve yakınlarının ona veda etmelerine geldi. Ertesi gün Roe, oğlunun çam ağacından  elleriyle yaptığı bir tabuta yerleştirildi. Tören yaşlı adamın, her gün düzenli olarak yürüdüğü patikada yakılmasıyla son buldu.
Roe’nın torunu Jennifer Roe-Ward cenaze töreniyle ilgili “Olması gereken buydu, cenaze töreninde onun sevdiği şeyleri yapmak” diyor.
Amerika’da son beş yılda evde düzenlenen cenaze törenlerinin sayısının giderek arttığı biliniyor. Ziyaret saatlerinin ev sahipleri tarafından  belirlendiği törenlerde tabutlar da evde üretiliyor. Ülkede cenazeevleri tarafından düzenlenen bir tören ortalama 6 bin dolara (9 bin TL) mal olurken, evlerde düzenlenen törenler çok daha makul bir fiyata organize edilebiliyor.
Örneğin Roe’nun cenaze töreni için ailesi sadece 250 dolar (378 TL) harcadı. Funeral Consumers Alliance adlı cenaze sahipleri derneği yöneticisi Joshua Slocum, ev törenleri için “Bu merasimler herkese uygun değil ama eğer mortgage için yeterli miktarda paranız yoksa, bir cenaze töreninin masraflarını da karşılayamazsınız demektir” diye konuşuyor. (The New York Times)