Kent Fısıltıları

Yazar Kürşat Başar, ilk öykülerini Gösteri dergisinde basan, yıllarca birlikte çalıştığı
büyük usta Doğan Hızlan'ın hayatını yazmak...

Yazar Kürşat Başar, ilk öykülerini Gösteri dergisinde basan, yıllarca birlikte çalıştığı
büyük usta Doğan Hızlan'ın hayatını yazmak için harıl harıl çalışıyor. İş Bankansı Yayınları, Emine Çaykara'nın kaleminden çıkan Oktay Sinanoğlu röportaj-biyografisiyle başlattıkları dizi için uzun bir liste belirlemişti. Doğan Hızlan'ı kimin yazacağı da tartışılırken Başar'la anlaştılar...
Kürşat Başar ve Doğan Hızlan haftada bir gün, ya gazetede ya da dışarıda bir yerde buluşup teybin de açık olduğu uzun sohbetler ediyorlar. Kısa süre sonra, bu bantlar çözülecek ve Doğan Hızlan kitabı hazırlanmış olacak.
Edebiyat dünyasında kulaktan kulağa dolaşan bir dedikodu ise, bu kitap sayesinde Başar ve İş Bankası Yayınları arasında yeni bir flörtün başladığı. Kısa süre önce Aslı Erdoğan'ı transfer eden yayınevi, şimdi de Başar'ı kendi bünyelerine katmaya uğraşıyor.
Ne de olsa ekonomik krizden beri, yazarların en çok önem verdikleri şey telif ücreti. Herkes kapağı ya Yapı Kredi'ye ya da İş Bankası'na atma derdinde. Ödemeleri aksatmamaları ve başkalarına oranla yüksek ücret vermelerinden dolayı.
* * *
Henüz Kürşat Başar'la çalışmayan ama transfer işlerinin piri, edebiyat ajanı Barbaros Ferda Altuğ ise günlerdir kağıtlarla boğuşuyor. Murathan Mungan'ın Yüksek Topuklar kitabının promosyonu için uğraşan Altuğ öncelikle NuPera'daki kitap daveti için davetlilerle temasa geçti. Bugüne kadar davet edilmediyseniz, bilin ki kısıtlı sayıdaki kontenjanda yer almıyorsunuz.
9 Mayıs'ta NuPera'da yapılacak Yüksek Topuklar kokteyline çağrılan isimler ise göz kamaştırıcı: Hülya Avşar, Atıf Yılmaz, Orhan Pamuk, Fürüzan, Perihan Mağden, Yaşar Kemal, Mehmet Y. Yılmaz, İsmet Berkan, Türkan Şoray, Zuhal Olcay, Sezen Aksu...
Aynı gece Doğan Medya Center'da Milliyet'in geleneksel "Yılın Sporcusu Ödül Töreni" de var.
* * *
Edebiyatın pop starı Mungan'la aynı gün, yani 10 mayısta müziğin pop starı Mustafa Sandal da yeni albümünü yayınlıyor. "Öyle böyle değil, muhteşem bir albüm oldu" diyen Sandal son miksleri yapmak için Arnavutköy sırtlarındaki yeni stüdyosunda sabahlıyor. Her gün sabah erken saatte evine gidip, öğledensonra spora, ardından da yeniden stüdyoya kapanıyor.
Bu arada Sandal'ın yine Arnavutköy'deki apartmanında kiralık bir daire var. Ünlü pop starla komşu olmanın bedeli ise 100 gram altın karşılığı Türk Lirası.
* * *
Perihan Mağden'in yakın arkadaşı Nazan, geçtiğimiz günlerde ünlü yazarın kızı Melek'e Ten-Ten'in köpeği Milo (aka Fındık) figürünün olduğu bir saç tokası armağan etti. Tokayla eş zamanlı olarak da Mağden'in evinde bir köpek sevgisi/isteği belirdi. Melek, Belgrat Ormanı'nda gördüğü bir sokak köpeğini alıp beslemek isterken, Mağden vahşi olmayan bir cins köpekten yana... Hatta Milo gibi fox terrier cinsinden. Ama kızına kabul ettirememiş. Cinsi ne olursa olsun, köpeğin alınmasına daha vakit var: Perihan Mağden romanını bitirdikten sonra ev taşıyacak.
* * *
CNN Türk'ün başarılı programcıları Cüneyt Özdemir ve Soner Yalçın bir süredir fena halde futbol gurusu konumundalar. Hazırladıkları Fan Club programının ardından şimdi de yine CNN Türk için Meşin Yuvarlağın Türkiye Serüveni adlı bir belgesel için çalışıyorlar. Yeşil sahaların efsane isimleriyle söyleşiler yapıyorlar. İyi bir iş çıkacağı kesin. Ancak anlı şanlı futbol tarihimizden tek bir isim kameralara konuşmuyor: Can Bartu. Fenerbahçe'nin eski efsanesini şimdi yorumcu olduğu NTV izin vermiyor.