Kent Fısıltıları

Türkiye'nin sayılı 'spin doctor'larından Şeyda Taluk bir süredir kendini iyiden iyiye Kadir Has Üniversitesi'ne adamış durumda.

Türkiye'nin sayılı 'spin doctor'larından Şeyda Taluk bir süredir kendini iyiden iyiye Kadir Has Üniversitesi'ne adamış durumda. Şimdi spin doctor da ne diyeceksiniz. Kabaca, dünyada stratejik noktalarda bulunan insanların 'beyninin yarısı', stratejik danışmanları. Amerikan başkanlarına, bakanlara hizmet veriyor bu kişiler ve aslında gündemin gizli kahramanları konumundalar.
Taluk, Türkiye'nin yeni başbakanını bulana kadar enerjisini huzur bulduğu üniversiteye vermeye kararlı. Ama işinin de hakkını veriyor. Kadir Has Üniversitesi son olarak Türkiye'de ilk kez yapılacak bir eğitim serisine baş koydu: Yıldırım Mayruk moda okulu açılıyor! Üniversiteyle işbirliği yapacak olan ünlü 'terzi'nin programını başarıyla bitirenler sertifika sahibi olacak. Kendisine defalarca buna benzer teklif gelen Mayruk'u ise ikna eden tabii ki Taluk'tu.
Sertifika programı
için Mayruk'un yamağı Barbaros Şansal da Sarıyer'deki evlerinde harıl harıl müfredat çalışması yapıyor. Bir yandan da önümüzdeki kışa yetiştirmeye çalıştığı kravat ve eşarp projesi üzerinde çalışıyor. Onlara kolay gelsin...
* * *
Bugünlerde yüksek sosyetenin en üst katmanında yer alan bir isim de Paris seyahatinden döndü, yeniden İstanbul'un tadını çıkarıyor. Belma Simavi bir buçuk ayı aşkın süredir ortalıkta görünmüyordu. Eşi Erol Simavi ile Paris'te buluşup çok keyifli bir tatil yapmış. Belma Hanım'a Paris havası yaramış olacak, Fransa'dan daha da güzelleşmiş ve incelmiş döndü...
Simavi şimdi haftaiçleri Gümüşsuyu'da, haftasonları da Polonezköy'de içinde yapay bir göl bulunan muhteşem malikânede baharın tadını çıkarıyor.
* * *
Polonezköylü süperstar Ajda Pekkan ise seyahat hazırlıkları yapıyor. Arkadaşlarına "Allah'a şükür bu sene halim vaktim yerinde, işler tıkırında, kazancım iyi" diyen Pekkan şimdi de Avusturya'ya gidiyor. Ama öyle turne, konser falan için değil. Bir doktor, Pekkan'ın bugüne kadar yaptırdığı estetikleri hiç beğenmeyip revize edilmesi gerektiğini söylemiş. Süperstar da herhalde ikna olmuş ki kendini baştan aşağı yeniden elden geçirmek için gün sayıyor. Bu seyahatte de Ayşe Ersayın onu yalnız bırakmaz herhalde.
Yazın gelmesiyle beraber Polonezköy'deki evin kıyısında güneşlenmek ve yüzmek isteyen Pekkan ve Ersayın ise herhalde estetik operasyon öncesi etrafa kötü görüntü vermemek için evin havuzunun etrafını tamamen verandalarla kaplatmış.
Artık iyiden iyiye Polonezköy'de bir hayat benimsemiş, çevre de ona alışmış. Mahallenin bütün kedi-köpeklerini artık o besliyor. Yakında evcil hayvan beslemeyenler soluğu süperstarın kapısında alırsa şaşmamalı...
* * *
Medya dünyasından mutlu bir haber: Milliyet yazarı Hasan Cemal ve Hürriyet Reklam Grup Başkanı eşi Ayşe Sözeri evliliklerinde beşinci yılı doldurdular. Çift bu sebeple sadece yakın dostlarına Ece'de bir parti verdi. Mehmet Y. Yılmaz, Ufuk Güldemir, Ferhat Boratav, Ali Kırca, Nuri Çolakoğlu, Mehmet Ali-Cemre Birand, Cüneyt Özdemir gibi ağır ve önemli konuklar vardı. Daha açığı kimi arasanız oradaydı!
Gece Ayşe Sözeri'nin kısa bir konuşmasıyla başladı ve daha sonra mikrofonu eşine devretti. Bu esnada da "Hasan şimdi size son politik gelişmeleri anlatacak" diye de espri yaptı. Mikrofonu eline alan Hasan Cemal de AB'yle ilişkilerimizi anlatmasa da ona yakın bir konuşma yaptı, herkesi güldürdü. Daha sonra mikrofonu Tuğrul Eryılmaz aldı ve tek bir cümlesiyle evde kimin reis olduğunu hatırlattı!
Ayşe Sözeri'nin geleneksel davetlerinin müdavimleri Ece'de o gece bir süpriz olmasını bekliyordu. Zira onun ihtişamlı davetlerinin sözgelimi bir dansözle bittiğini bilenler, gecenin sonunda da göbek atmayı umuyordu. Ancak çok geniş katılımdan dolayı, bu sefer evlilik yıldönümü de sade bitti. Bir grup Şamdan ve Reina'ya dağıldı. Cemal ve Sözeri, cuma akşamı da baş başa Reina'da yemek yiyerek evliliklerini kutladılar.
Haziran ayında Ayşe Sözeri'nin doğumgünü var. Ve tabii gelenekselleşen partisi de. Artık süprizler o zamana...