Kent Fısıltıları

Bronzlaşmak herkesi güzelleştiriyor ama bazı insanlara daha fazla yarıyor herhalde.

Bronzlaşmak herkesi güzelleştiriyor ama bazı insanlara daha fazla yarıyor herhalde. Son zamanların en şık ve yüksek profilli davetinde, geçen hafta başında NuTeras'ta Fenerli futbolcu Haim Revivo'ya durmaksızın bakan konuklar böyle düşünüyordu. Revivo kaslarını iyice belli eden bir siyah tişört giymiş, bir duvara dayanmış, kimseyle ilgilenmiyordu. Sahi bu çocuk bu kadar süslü müydü? Kolunda bir bilezik, bir kolye, kulağında da yeni takıldığı belli olan pırlanta taş bir küpeyle çok şıktı. Yanına yaklaşan şanslı insanlarsa Clio Mutaf'la çalışan ve defile organizasyonları yapan
İsrailli ajans sahibi Lev ve gazeteci Meltem İnan'dı. Uzun uzun sohbet ettiler. Revivo menajeri Jeki ve Lev'le birlikte çıktı. (Clio Mutaf oradaydı ama adı nerede, ne zamandır bir şey yaptığını duymak neden mümkün değil?)
NuTeras'ın asıl kadını ise tabii ki Nilgül Utku'ydu. Sırtını açıkta bırakan muazzam bir gece mavisi kıyafetle herkesi kapıda karşıladı, tek tek ilgilendi. Downtown'ın sahibi-aşçısı Mehmet Gürs ise kendi catering tarzına uygun yiyecekleri sunmaya başlamıştı bile. Bu yaz kokteyllerde tepsiler halinde tek lokmalık kaşıklar olacağa benzer.
İstanbul'un neredeyse bütün bohem burjuva takımının buluşmasının sebebi üç ayda bir yayınlanacak Biz dergisiydi. Ceylan Çaplı bol resimli dergi için "Bakılacak çok şey var," diyordu. Her sayfasında İtalyan etkisi ve parmağı olan derginin çıkışını kutlamak için muazzam bir kadro vardı.
Hemen her davete önce gelip kendine seçtiği kuytu bir köşede bağdaş kurarak oturan Sibel Kutman yine poziyonunu bozmamıştı. Her zaman arkasına iyice yaslanarak, şöyle bir gerilip bacak bacak üstüne atan Buz'un ortağı Ender Sanal'ı da yine bu şekilde görmek mümkündü. Erken gelen ve köşede yer kapanlardan biri de Hıncal Uluç'tu. Bir süre sonra da yanına Ercan Arıklı geldi ama konsere gideceklerinden birlikte erken ayrıldılar. Milliyet Ekler'in başındaki Deniz Alphan da kendi arkadaşlarıyla onlara yakın oturuyordu.
Murat-Gülse Birsel çifti gecenin temposunun düşmeye başladığı saatlere kadar oradaydı. Birsel'in üzerinde yine bir haki pantolon ve mavi gömlek vardı. Görüyorsunuz, bazı insanlar hiç değişmiyor işte!
Bir ara Türkiye'nin yeni starı Zeynep Casalini ve Gülse Birsel sohbet etti. Casalini, annesi Deniz Türkali'yle gelmişti NuTeras'a. Gecenin bu kadar cezbedici olmasını Türkali, "Nilgül de, Menderes de çok sevilen insanlar," diye açıklıyordu Oray Eğin'le sohbet ederken. Türkali önümüzdeki ay yine birkaç günlüğüne oyun seyretmeye Londra'ya gidecek. Ona bir ihtimal Barbaros Altuğ eşlik edecek. Zira Altuğ, 15 Temmuz'da bir aylık tatile çıkıyor; kimse ona ulaşamayacak. Tek bir telefonu açık olacak, onun da numarası toplasanız 10 kişide yok! (Peki Murathan Mungan, Aşk Zamanı filminden çıkıp, niye gelmedi? Galiba Milliyet Kültür Sanat'a yazdığı yazılar çok vaktini alıyor.)
Nihat Odabaşı ise bir süre Arzu Kaprol'la sohbet etti. Daha sonra gelen Teoman ve menajeri Funda Sanlıman'la da ayaküstü konuştu. Moda dünyasından başka isimler de NuTeras'taydı: Ayşe Brav, Dice Kayek kardeşler, Emir Yargıcı vs.
Vivet Kanetti ise bardaki yerini daha hava kararmadan almıştı. Ömer Uluç'un ona katılması biraz daha sonraydı. (Sahi E. Emine neredeydi?) İlerleyen saatlerde eşiyle Erkan Mumcu da geldi. Ancak artık eski parıltılı günlerinden yoksun olduğundan herhalde, gelişi de gidişi de pek fark edilmedi.
Genellikle Teşvikiye'deki boş evinde projeksiyon makinesinin duvara yansıttığı filmleri izleyen Tan Sağtürk o gece tıpkı Mehmet Güleryüz gibi sabit durmak yerine, ortalarda dolanmayı tercih etti. Hakan Karahan ve Candan Erçetin çifti ise bir girişte görüldüler, bir de çıkışta; aşağıda dergi alırken. Meşhur çiftlerden Bennu Gerede ve Koray Erkaya da -belli ki çocukları uyutmuşlar- buradaydı.
* * *
Sabancı Üniversitesi'nin birinci yıl tarih öğrencileri için düzenlediği geleneksel Gelibolu tarih gezisi geçen hafta sonu gerçekleşti. Halil Berktay'ın son anda gelmemesi öğrenciler arasında hayal kırıklığı yarattı. Neyse ki Doç. Dr. Cemil Koçak ilginç üslubuyla eksikliği hissettirmedi.
Gezide büyük vakit yolda geçti; dört saat gidiş, dört saat dönüş. Bir de Koçak'ın kılavuzluğunda yolda kaybolmalar, bir otobüsün bozulması falan gibi aksaklıklar yaşandı...
'Güçlü Türkiye' adlı politik canki grubun moderatörü Dr. Melih Bulut da oğluyla Gelibolu'daydı. Yazlığı da Saroz'da olan International Hospital Başhekimi Bulut, Koçak'ın takıldığı yerlerde rehberlik yaptı. Emrah Uyar da katılanlar arasındaydı.