Kent Fısıltıları

Yaptığı defilelerle olay yaratan Yıldırım Mayruk'un kış takvimi nihayet açığa kavuşuyor.

Yaptığı defilelerle olay yaratan Yıldırım Mayruk'un kış takvimi nihayet açığa kavuşuyor. Yaz defilesinde 'terzi yamağı' Barbaros Şansal'ın Filistin/Ürdün bayrağı açmasıyla politik bir kimlik kazanan 2023'e Hikâyeler serisi, bu bağlamda ilerleyecek gibi görünüyor. Swissôtel'de yapılacak kış defilesinin şimdiki tarihi 4 Kasım. Yani seçimlerden bir gün sonra. Mayruk'un 50'nci defilesi olacak. Bu vesileyle, yeni kış koleksiyonundan önce bir retrospektif sergilenecek. Basın mensuplarıyla konuklar için de iki ayrı şov tasarlanıyor. Defilenin en ilgi çekici tarafı ise şüphesiz ismi: "Yaratıcılık asla demokratik değildir". Bakalım Barbaros Şansal, bu sefer ne gibi sürprizler düşünüyor...
* * *
Radikal'e dönmesiyle beraber, internet sitesinde her gün kendi rekorunu kıran Perihan Mağden'le ilgili bir gelişme var. Kısa süre içinde Londra'ya gidiyor ama temelli değil elbette. Kitaplarının İngilizce baskısı için sözleşme imzaladı. Daha önce de köşe yazılarını topladıklarının dışındaki bütün kitaplarının Fransızca yayımlanması kesinleşmişti. Şimdi İngiltere'de de basılıyor. Böylece ekim ayında Avrupalı okur hem Fransızca hem de İngilizceden Perihan Mağden'le tanışabilecek. Her iki dilde yayımlanacak ilk kitap ise Haberci Çocuk Cinayetleri.
* * *
Edebiyat dünyasında şok gelişme şüphesiz Yaşar Kemal'in ani evliliğiydi. Sadece yakın dostlarının (Doğan Hızlan, Zülfü Livaneli) haberinin olduğu bu evlilik aynı gün, yani geçtiğimiz pazar, gazetelerin birinci sayfalarında patladı. Tabii hemen ardından dedikodusu da çıktı... İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi, Yaşar Kemal'den 27 yaş küçük Semiha Baban'ın bu ani kararına edebiyat çevreleri hınzırca bir yorum getiriyor. Dikkat ederseniz, bütün gazete haberlerinde Baban'ın kaç dil bildiği, hangi okuldan mezun olduğu, akademik kariyeri gibi entelektüel boyutlarının üzerinde duruluyor. Anlaşılan 15 kitabını çeviren Tilda Kemal'in ardından Yaşar Kemal'in yeni kitaplarının çevirilerinde de Semiha Baban'ın imzasını göreceğiz...
* * *
Çoktandır düzenli bir şekilde ekranda görünmeyen, seçim vesilesiyle yaptığı programla yeniden yüzünü hatırlatan Ali Kırca harıl harıl eylül ayına, yani yeni yayın dönemine hazırlanıyor. Her akşam NTV'de anchor masasına oturacak Kırca, 19.00-21.00 saatlerinde ana haber yapacak. İçinde siyaset de olacak, magazin de, yaşam haberleri de. Daha önce denenmemiş kadar uzun bir zaman diliminde, her gün ekrana çıkarak, ana haber dersi vermeye hazırlanıyor usta televizyoncu. "Gerçek bir ana haber bülteni olacak," diyor tanıdıklara, "İçinde her şeyi barındıracak."
* * *
Bir mekân önerisi: Yaz aylarında dışarıda balık yemek kentin adeta vazgeçilmez bir dokusu... Cankurtaran'daki Balıkçı Sabahattin de bu keyfin hakkını layıkıyla veren yerlerin başında geliyor. Bir sokağa yayılan masalarıyla neredeyse tam bir festival havası yaratan Sabahattin'de yer bulmak çok zor; önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Yabancıların da sıklıkla uğradığı Balıkçı'da geçenlerde Ceylan Çaplı da kalabalık arkadaş grubuyla yemek yiyordu.
Bu arada Balıkçı Sabahattin de her gün bizzat işinin başında. Küçük oğlu da ona eşlik ediyor, rezervasyonları alıp organizasyonu sağlıyor. Büyük oğul ise patron çocuğu olmanın bütün nimetlerinden faydalanıp genellikle BMW'siyle dolaşıyor. Geçenlerde Bodrum'dan ayağının tozuyla dönmüş, "Ya bir hafta yetmedi; kızlar, eğlence, off neler yapmadım ki, her yere gittik," diye anılarını anlatıyordu. Küçük oğlan ise 15 gün önce ancak Mudanya'ya tatile gitmiş. Hafif buruk bir tonda "Arkadaşlar vardı, ben orayı daha çok seviyorum," diyordu. Sorumluluk başka türlü bir şey işte.