Kent fısıltıları

Bir senedir Radikal'le yayınlanan ve vaat ettiği gibi 'ciddi ciddi futbol dergisi' olan Radikal Futbol yaşgününü Ece'de kutladı.

Bir senedir Radikal'le yayınlanan ve vaat ettiği gibi 'ciddi ciddi futbol dergisi' olan Radikal Futbol yaşgününü Ece'de kutladı. Çoğunluğu Ankara merkezli olan yazarların bir kısmı şehirlerarası yolculuğa aldırmayıp İstanbul'a gelmişlerdi. Organizasyon ve koordinasyon Uğur Vardan tarafından gerçekleştirildi, daha doğrusu Yiğiter Uluğ verdiği listedeki isimleri aradı. Bulabildiği kadarını da topladı.
Radikal'in üst yönetimi geceye eksiksiz katılmıştı: Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan, Yazıişleri Müdürü Yeşim Denizel, İdari Editör Zerrin Yazıcı, Görsel Yönetmen Metin Öztürk...
Radikal Futbol yazarlarından Ahmet Çiğdem, Ankara'ya gelemedi. (Bu arada bir not: Doç. Çiğdem yeniden uzaklaştırıldığı Gazi Üniversitesi'nde ders verecek.) Cengiz Alpman da rahatsızlığından dolayı katılamadı. Ancak Tanıl Bora oradaydı. Geceyi tarif ederken "Spekteküler olan Erkan Goloğlu'ydu" diyordu. Futbol dergisinin komik ismi anlattığı hikayelerle ilgi topladı.
Ama Kaan Kural kadar değil! Kural, basketbol dünyasına ait anılarıyla 'off the record' dünyalarda gezindi. Bir ara da İsmet Berkan'la aralarında şöyle bir konuşma geçti.
Berkan: "Biliyor musun ben Michael Jordan'la tanışmıştım."
Kural: "Ben de!"
Tanışma faslının ardından, birbirini yeni görüyor olmanın tedirginliğini Feryal Pere'nin anektodları bozdu. Mehmet Demirkol, Ahmet Çakır, Ayhan Yılmaz, Koray Gürtaş, Barış Tut, İlkay Coşkun da diğer gelenlerdi.
Yağmur çiseleyince gece erken dağıldı, bir kısım işkembeciye dağıldı.
***
Ankara'da zaten her zaman sıcak olan siyaset, seçim öncesi belli ki iyice ısınmış. Uzaktan, hiç tanımadığınız, anonim yüzlerin konuşmaları arasından mutlaka birtakım parti adları, lider isimleri duyuluyor. Herkes kendine göre bir siyaset senaryosu çıkartıyor belli ki. Milletvekili adayların, yahut Ankara'da yerleşik olmayan siyasiler ise vakitlerinin çoğunu otel lobilerinde geçiriyorlar.
Dünyadaki snobize otellerin doruk noktası olan Sheraton zincirinin, muhtemelen en snobize şubesi Ankara'daki otel adım başı siyasi kulis için toplamak için birebir. Ankara Sheraton'ın lobisinde pazartesi akşamüstü DTP Genel Başkan Yardımcısı Nihal İncioğlu vardı.
Babası da eski bir milletvekili olan, Gaziantepli İncioğlu siyaset yapmak için kadroların yetkinliğini, iyi geçinebileceği, anlayacağı insanlar olmasını beklemiş. Bayar'ın yanında da kaliteyi yakalamış belli ki. Genel Başkan Mehmet Ali Bayar'ın gerçek bir dahi, son derece geniş vizyonlu biri olduğunu söylüyor. Ayrıca DTP'yi eleştirenlere de yeni kadroya bakmalarını öğütlüyor.
Bu arada çocukluk arkadaşı Zeynep Göğüş'le konuşmuş: Olur da seçimlerde barajı geçerlerse nihayet Gaziantep'ten de bir kadın milletvekili çıkabilme ihtimalini...
Nihal İncioğlu, siyasete atılmadan önce İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ders veriyordu. Ancak seçimler yüzünden istifa etmek zorunda kalmış; geri dönecekmiş elbette. Bu arada, sabahları erken uyanmayı sevmeyen, o yüzden de erkene ders-sınav koymayan hocanın Ankara'da sabah erkenden Sheraton'un kahvaltı salonunda, gayet şık ve bakımlı görünmesi dikkat çekiciydi.
Otelin kahvaltı salonundaki bir diğer sima da Nazlı Ilıcak ve eşi Emin Şirin'di. AKP'den milletvekili adayı olacak Emin Şirin, kahvaltısını erkenden bitirip Arjantin Caddesi'nden aşağı doğru yürüdü. Eşi ise odaya çıktı.
Pazartesi günleri Ankara'nın popüler cafe'si Cafemiz kapandığında nereye gidiliyor? Star'ın dış politikada uzman köşe yazarı Zeynep Gürcanlı ve yıllarca Brüksel'de kalmış usta gazeteci Nazlan Ertan'a bakılırsa hemen az aşağıdaki Cafe Kahve bu iş için ideal. Kutluay ailesi tarafından işletilen kahvede her masa doluydu.
Gürcanlı, bir önceki gece Suriye'den dönmüştü ve oradan 250 dolara mal olacak bir Ortadoğu gezisi bulmuş. Hep birlikte, yanlarına CNBC-e'den Ahu Özyurt'u da katıp yılbaşında Beyrut'a gitmeyi planlıyorlar.
Ama önce New York var.
***
Eylül ayı New York'ta Türk gününe sahne olacağa benzer. Türkiye'den bir sürü insan, 11 eylülün yıldönümünde orada olacak. Tarkan zaten orada, ama başka starlar da çantalarını topluyorlar.
Bir kere, Birleşmiş Milletler toplantısı için çok sayıda Türk diplomat, bürokrat ve gazeteci Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel'e eşlik edecek.
Ayrıca Teoman da yeni albüm çalışması için o tarihlerde New York'da olacak.
Radikal'in spor editörü Yiğiter Uluğ ise Indianapolis'teki basket Şampiyonasının ardından bir iki gün bu şehre gelecek.
Orhan Pamuk da New York'a gidiyor, üstelik 11 Eylül özel sayısı için New York Times Magazine'e yazı bile yazmış. Ancak asıl Washington'a gelecek. 14 Eylül'de Georgetown Üniversitesi'nde ders kapsamında Benim Adım Kırmızı'yı okuyan 1400 öğrenciye konferans verecek.