Kent fısıltıları

Sinema yazarları birer birer bekârlığa veda ediyor. Murat Özer'den sonra Sinema dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Açar, CNN Türk'te yayınlanan Sinema Günleri adlı programın yapımcısı Birgül Erincin'le evlendi.

Sinema yazarları birer birer bekârlığa veda ediyor. Murat Özer'den sonra Sinema dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Açar, CNN Türk'te yayınlanan Sinema Günleri adlı programın yapımcısı Birgül Erincin'le evlendi. Kadıköy Evlendirme Dairesi'nin kokteylli salonundaki nikahtan sonra Tarihi Moda İskelesi'nde yemek yenildi. Nikahta Sevin Okyay, Tuna Erdem, Bülent Somay, Tunca Arslan, Mehmet Demirel, Alin Taşçıyan gibi isimler vardı. Damat, smokin yerine çok şık bir takım elbiseyi tercih etmişti. Gelin ise sade ama güzeldi.
Söz sinemadan açılmışken Fatih Özgüven, hafta içi Nişantaşı Movieplex'te son günlerin en çok konuşulan filmi Unfaithful / Sadakatsiz'i seyrediyordu.
CHP'den milletvekili aday adayı olan sinema oyuncusu Berhan Şimşek, politikaya iyice ısınmış gibi görünüyor. Beyoğlu'ndaki Cadde-i Kebir'e gelen Şimşek, bir taraftan rakısını yudumlarken, bir taraftan da etrafındakilere siyasi propaganda yapıyordu.
TRT'de 10 yılı aşkın bir süredir yayınlanan Ve Sinema adlı program geçen Perşembe son defa yayınlandı. Programın yaratıcısı ve yapımcısı Binnur Feyizli de TRT 2'de kültür eğitim programlarının müdürü oldu.
New York fısıltıları
Telefonun öbür ucunda Türk basınında yer alış şekliyle Washington'ın şahinlerinden William Safire vardı. New York Times'ın muhafazakâr kanadını temsil eden ama şüphesiz Amerika'nın en prestijli köşe yazarı, dönem dönem Türk basınına da malzeme oluyor. Amerika'nın başkentinde onun bağlantılarına sahip çok az isim var. O akşam da Safire, Washington'daki ofisinde yazısını yazıyordu. Telefonu Amerikan filmlerinden alıştığımız üslupla açtı: "Safire!"
"Siz William Safire mısınız?"
"Evet, siz kimsiniz?"
Türkiye'den arandığını duyunca yazı yetiştirme telaşına rağmen, hızlı hızlı konuşabileceğini söyledi. Kendisi hiçbir televizyona çıkmaz, hiçbir gazeteye görüş vermezmiş. Çünkü zaten bir şekilde kamuoyuna düşüncelerini iletebileceği bir kanal varmış. Gazete yazıları sayesinde yeterli kitleye ulaştığından, daha fazlasını tercih etmiyormuş. Türkiye'deki köşe yazarlarının bin yıldır aynı şeyleri yazdıkları yetmiyormuş gibi, bir de sürekli kanal kanal dolaştıklarını anlatmaya vakit yoktu ne yazık ki.
Onun yerine, Safire'a Türkiye'de nasıl gündemi belirlediğini öğrendi.
"İki ayda bir Türk gazetelerinin baş sayfalarındasınız."
"Herhalde Kürtlerle ilgili yazılarımdan dolayı bana kızıyorlar," dedi, ardından kibar bir kahkaha patlatarak.
"Ama birkaç ay önce 'Haydi Türkler' diye Dünya Kupası'nda destek olmanız da büyük coşkuyla karşılandı."
Yine kahkahalarla güldü. Aslında hayli sarkastik bir üslupla kaleme aldığı o yazının Türkiye'de olumlu yorumlanmasına şaşırmıştı da. Ama o kıvrak zekasıyla hemen cevabı patlattı: "Görüyorsunuz işte, gene de dost bulmayı biliyorum."
***
Washington DC'nin bir başka meşhur gazetecisi, Wolf Blitzer ise Amerikan medya kulislerinde Safire kadar saygı ve de tabii ki biraz ürpertiyle anılmıyor. Aksine, geçen haftanın gülme objesi oldu Blitzer. Geçen hafta GQ Lounge'da yapılan meşhur GQ dergisinin yaşgünü partisine smokiniyle katılan Blitzer, kapıda Inside Edition programının muhabiri Victoria Recano'yu görünce adeta nefessiz kaldı. Kıza tek bir bakış fırlatan Blitzer "Çok güzel görünüyorsun," dedi, "Şimdi bana da çok güzel göründüğümü söyle." Recano anlamsız bir şekilde kıkırdadı ve Blitzer'ın yanından yürüdü geçti.
***
Bir zamanlar Dynasty / Hanedan dizisiyle herkesi ekrana bağlayan ve bir türlü yaşlanmayan kadın, yani Joan Collins geri döndü. Hem de onca görkemli kariyerin ardından bir pembe dizide rol alarak. Collins geri dönüş rolüne altı ay içinde başlayacağını söylüyor ve şimdiden Amerikan magazin basınının bir kez daha gözdesi oldu. Guiding Light isimli pembe dizide Alexandra Spaulding rolünü oynayacak ve Manhattan'da çekilecek.