Kent Fısıltıları

İstanbul'un en tutulan kulüplerinden Babylon geçen hafta açıldı biliyorsunuz. Burası öyle bir mekan ki, çok sıkı müdavimleri var. Hatta kendi sosyetesini oluşturmuş diyebiliriz.

İstanbul'un en tutulan kulüplerinden Babylon geçen hafta açıldı biliyorsunuz. Burası öyle bir mekan ki, çok sıkı müdavimleri var. Hatta kendi sosyetesini oluşturmuş diyebiliriz. Kapalı olduğu yaz boyunca o kadar çok kişinin "Babylon açılsa da doğru dürüst konser izlesek," dediğini duydum ki... Bekleyenler muradına erdi. Babylon da bu kadar beklettiğine değdirmiş doğrusu. İçerisi baştan aşağı yenilenmiş. Üst ve alta kattaki barlar genişletilmiş; aynalarla ferahlatılmış. Tuvaletler de bodrum katına taşınmış. Her şey iyi hoş da, barmenlerin haddinden fazla ukala oluşu sinirimi bozdu. Son zamanlarda, in kulüplerde baş gösteren "işini yapmak yerine hava basmak" akımından nasibini almış Babylon'dakiler de. Müşteriye kabalık sınırlarında dolaşan bir muamele yapıyorlar.
Her neyse, açılışla birlikte konserler de son sürat devam ediyor. Cuma ve Cumartesi gecesi Mavi Jeans sponsorluğunda Mich Gerber konseri vardı. Ünlü kontrbasçıyı dinlemek için olduğu kadar Babylon özlemini gidermek için gelenler mekanın her köşesini doldurmuştu. Kimleri gördüm? Cüneyt Özdemir, Hakan Akçura, İzzeddin Çalışlar, Gökhan Akçura, Şafak Ongan, Teoman... Mercan Dede de Mich Gerber'e ney ve davulla eşlik etti.
* * *
Teoman demişken, her ne kadar İstanbul'daki etkinliklerde görünse de kendisi bir süredir Amerika'da., yeni albümü için enerji topluyormuş. Ara ara İstanbul'a geliyormuş. Çünkü sevgilisi Ayşe Kaya, fotoğraf eğitimi için New York'a gitmiş ve hatta St. Marks adlı bir cafe'de işe başlamış. Bu cafe'nin arka tarafında bir ajansta da Beyaz için (kendisi dil eğitimi için orada) bir gösteri düzenlemişler. Biletler 40 dolardan satılınca da zarar etmişler. Fakat organizasyon pes etmemiş. Aralık ayında Cem Yılmaz ve MFÖ konseri düzenlenecekmiş.
* * *
Geçtiğimiz Cumartesi 20'de oldukça renkli bir parti geçekleşti. Şovlarla hareketlenen gece sabaha kadar sürdü. Partiye davet edilenlere en çılgın kostümleriyle gelmeleri söylendi.
* * *
Avrupa konser programının yoğunluğu nedeniyle bu yıl New York'tan İstanbul'a taşınan piyanist Fazıl Say'ın ev partileri devam ediyor. Daha önce İ.T.Ü. Konservatuarı öğrencilerinin Beethovenfest'e gidişini kutlamak için geç saatlere dek süren bir parti veren Say bu hafta yeni Türkiye turnesi "Türkiye Yollarında Bir Virtüöz"ü tanıtmak için yine bir parti yaptı. Partilerin tabii ki en ilginç tarafı Say'ın Teşvikiye, Hüsrev Gerede Caddesi'ndeki yeni evinde olmaları ve her partide mutlaka biraz piyano çalması... Bu minik konserler Say'ın evinin bir bölümünde yer alan "küçük konser salonu"nda -iki basamaklı özel bir oturma platformu bile var- oluyor. mutlaka piyano çalması... İlk partide yalnızca öğrenciler ve Say'ın İstanbul'daki arkadaşları vardı. Birincisinden daha sakin geçen ikincisinde ise aralarında Yazgülü Aldoğan, Zeynep Oral, Tayfun Talipoğlu ve Refik Durbaş'ın da bulunduğu gazeteciler vardı.
* * *
Adını "Sultance of the Dance"ken "Anadolu Ateşi" olarak değiştirilen gösterinin galası salı akşamı İş Kuleleri'nde yapıldı. Fakat davetlilerin büyük bir kısmı büyük bir sürprizle karşılaştı. Görevlilerin 750 kişilik olduğunu söyledikleri salondaki gösteri için 2 bin 500 kişiye davetiye yollanmıştı! En az içerideki kadar davetli dışarıdaydı. Durum o kadar kötüydü ki, razı gelen bazı misafirler gösteriyi kapının önüne konan sandalyelerden izledi. Davetlilerin bir kısmı şık siyah elbiseleriyle kapının önünde uzun süre bekledikten sonra durumu anlayınca döndüler. Kapıdaki görevliler başka bir şova davet etmek üzere bazılarının isimlerini aldılar. En ilginci ise içeriye giremeyen davetliler otoparktan çıkarken yaşandı. Park görevlileri "Gösteriye mi geldiniz? Buyrun o zaman," diyerek, içeriye giremeyen davetlilerden park parası almadılar!
* * *
Ortaköy'deki Dada adlı restoranın sahibi Aksel Goldenberg ile kız arkadaşı manken Tuba Ünsal da cuma gecesi televolelerin deyimiyle ünlü "marjinal gece kulübü" Love'daydı. O gece kulüpte deri fetiş kıyafetleri ve kırbacıyla dans eden siyah kadın dansçıyı izlediler ve DJ kabininin önünde dans ettiler.