Kent Fısıltıları

Bu sene Beylikdüzü'ne yani şehrin bayağı dışına alınan TÜYAP kitap fuarı yüzünden, normalde pek üvey evlat muamelesi yapılan Dolmabahçe kitap fuarına ilgi büyüktü.

Bu sene Beylikdüzü'ne yani şehrin bayağı dışına alınan TÜYAP kitap fuarı yüzünden, normalde pek üvey evlat muamelesi yapılan Dolmabahçe kitap fuarına ilgi büyüktü. Belli başlı bütün yayınevlerinin katıldığı fuarda, çoktandır beklenen Ek$iSozluk (http://www.eksisozluk.com) kitabı da ilk kez okurla buluştu. Turuncu bir kapağa sahip ve Sel Yayıncılık etiketi taşıyan Ek$iSözlük iki ayrı şekilde hazırlandı. Hem normal baskısı, hem de sadece 1000 adet numaralandırılmış özel baskısıyla. Sel Yayıncılık standında sözlük yazarları imza dağıttı, ayrıca iki saatlik de bir 'Ek$iSozluk Nedir' paneli düzenlendi. Sözlüğün yaratıcıları (ssg ve clairvoyant) ve moderatör - yazarlarının (cyrano, eyco, armonipolisi, chris) katıldığı panelde okurların soruları yanıtlandı.
Panelin sonunda ise Sel Yayıncılık'ın sahibi İrfan Sancı, çevirmen Ayşe Ece, sözlük tayfasından ssg, clairvoyant, cyro, cyvo ve chris Beşiktaş'taki meşhur Kambur'un Yeri'ne gidip yemek yediler. Sözlükçüler kitaptan hayli memnun görünüyorlardı - tabii o sırada henüz İnternet'teki eleştirileri okumamışlardı!
Neyse kitapta ilerideki projeler konuşuldu. Sel Yayıncılık, bu ilk giriş kitabının ardından tematik Ek$iSozluk kitapları da yayınlamayı düşünüyor. Daha ayrıntılı ve belirgin konulara yoğunlaşan. Ayrıca, ilk başta Ek$iSözlük'ü ellerine alıp İnternet'te kullandıkları bir sitenin taşınabilir halini görünce yadırgayanlar da zaman geçtikçe bu fikirden hoşnut olmuşa benziyorlar.
* * *
New York Film Festivali'nin açılışı için seçilen Jack Nicholson'ın son filmi About Schmidt'in galası oyuncuların eksiksiz katılımıyla gerçekleşti. Lincoln Center'daki film gösteriminin ardından, bütün ekibin büyük bir davete katılması bekleniyordu. Ancak huzursuzluğuyla tanınan Jack Nicholson erkenden galadan ayrılıp, soluğu bugünlerde New York'un en 'in' yeri olan Man Ray'de aldı. Sahipleri arasında Sean Penn'in de olduğu Man Ray, New York'lu sanat çevrelerinin kaçamak yerine dönüştü son zamanlarda. Rol arkadaşı Kathy Bates'i de Lincoln Center'da ortada bırakan Nicholson, Man Ray'de aradığı huzurlu ortamı bulmuşa benziyordu.
New Yorklular için Man Ray'e gitmek, İstanbul'daki bir kültürel etkinliğin ardından soluğu Yakup'ta almak gibi bir şey olmalı. Ne de olsa iki şehir arasında birebir örtüşmese de belli benzerlikler var. Mesela 25 sene önce şehirde ufak bir mekan açan Elizabeth adlı bir kadının kendi adıyla işlettiği lokantası da hâlâ entelektüel çevrelerin uğrak yeri. Karşılığı mı? Kuruçeşme'deki Ece olmasın...
* * *
Hiçbiryerde'nin yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu Aralık ayında yeni bir film çekmek için kolları sıvadı. Film yine kayıpları anlatacak.
* * *
Hai! Sushi geçen hafta 1. yaşını kutladı. Doğum günü kutlaması da Kalamış Hai! Sushi'de yapıldı. Marina'daki restoran hınca hınç doluydu. Suşi bandının önünde hazırolda bekleyen kalabalık, lezzetli suşileri kapmak için adeta birbiriyle yarışıyordu. Bu uğurda karizmayı çizdirenlere de rastlandı pek tabii. Neyse, kutlamaya katılanlar arasında Mehveş Emeç, Özalp Birol, Flipper'ın sahibi Ahmet ve Sinem Bayer, Divan Otel'in Genel Müdürü Kamil Berk ve eşi Melis Berk gibi isimler vardı.