Kent Fısıltıları

Medya dünyası televizyonlarda yeni sezonun açıldığı eylül ayında hareketleniyorsa, yayıncılık dünyasının her yıl harekete geçme zamanı da kasım ayındaki kitap fuarı olur herhalde.

Medya dünyası televizyonlarda yeni sezonun açıldığı eylül ayında hareketleniyorsa, yayıncılık dünyasının her yıl harekete geçme zamanı da kasım ayındaki kitap fuarı olur herhalde. Yayınevleri büyük projelerini o döneme denk getirmeye çalışır ki, hem medyadaki etkisi artsın, hem de satışlar çoğalsın. Malum, yayıncılık son zamanlarda keyifli bir iş. Çalıştığı yerlerden ayrılıp kitap yazmak için evine çekilenler, yahut kafalarında bir türlü bitiremedikleri kitap projeleri olanların yanı sıra yayınevi açmak veya yönetmek de gözde bir meslek haline geldi.
Bunun son örneği Sinan Çetin. Ünlü yönetmen, bunca sene popüler kültüre reklam, çatlak toprak kullanımı ve erotik ve olmayan sinema filmleri armağan ettikten sonra, Plato Filmcilik bünyesinde kitap yayınlamaya hazırlanıyor. Plato kitapları arasında çıkacak ilk yayın ise, yıllar önce İnkılâp tarafından basılan Ayn Rand'in Pınar kitabı.
Yıllar yılı kültleşen ve kulaktan kulağa dolaşan, bulabilenlerin eski baskılarından okudukları kitaba büyük bir okur kitlesi ulaşamıyordu. Sinan Çetin bu insanların hayır duasını kazanacağa benzer.
Plato Yayıncılık'a başarılar ve hemen şirket sahibinin kolay ilişki kurabileceği iki kitap önerisi: How to Kill Your Neighbour's Dog / Komşunuzun Köpeğini Öldürmek ve Cats & Dogs / Kediler ve Köpekler filmlerinin senaryoları.
* * *
Hemen uyarmakta fayda var: Sinema ve edebiyat ilişkisi her zaman verimli sonuçlar vermiyor. Daha doğrusu edebiyatta da kendini kanıtlamak isteyen sinemacılar her zaman başarılı olamıyor. Steve Martin'in her biri eleştirmenlerce övülen kitaplarından sonra, Ethan Hawke da kendini yazarlıkta kanıtlamaya karar vermiş ve hiç de fena olmayan The Hottest State adlı kitabını yayımlamıştı.
Hawke, bu sene temmuz ayında Ash Wednesday adlı ikinci romanını yayımladı. Ancak kitap New York edebiyat çevrelerince yerden yere vuruldu. Hatta eylül ayında New York'taki Barnes & Noble'da düzenlenen imza günü de tam anlamıyla fiyaskoyla sonuçlandı. Eleştirmenlerin kitabını beğenmemesine üzülen Hawke da belli ki yazı dünyasına ara vermeye karar vermiş. Ekim ayı başında Los Angeles'a yeni filmi Corso: The Last Beat'in çekimlerine gitti. Patti Smith, William Burroughs, Allen Ginsberg de filmde görünecek.
* * *
Bir başka edebiyat-sinema ilişkisi ise Türkiye'den ve gerçekleştiği takdirde herhalde olay yaratacak. Bu yaza damgasını vuran ve hâlâ çok satanlar listesinde yer alan Perihan Mağden'in İki Genç Kızın Romanı da sinema filmi yapılmak üzere bekliyor. Kutluğ Ataman ve Perihan Mağden bugünlerde bir araya gelip projenin taslağı üzerinde çalışıyorlar. Henüz kesinleşmeyen proje gerçekleşirse, filmin yapımcısı da yakından tanıdığınız bir isim olacak: Murat Çelikkan.
Ataman'ın Erzincan merkezli bir hikayeyi anlattığı bir başka film projesi de var. Ancak İki Genç Kızın Romanı, İki Genç Kızın Filmi olursa bu proje ertelenecek.
* * *
Kültür sanat dünyasının bugünlerde sessiz sessiz konuştuğu ama bir türlü taraflarına doğrulatamadığı bir proje daha var: Orhan Pamuk'un yılbaşında çıkan Kar romanının da haklarının Şerif Gören'e satıldığı ve çoktandır eşine rastlanmayan bir politik film olacağı.
* * *
Epsilon Yayınclık da yeni yayın takvimine iddialı bir projeyle giriyor: Ayşe Arman'ın kitabı çıkıyor. Bu uğurda billboard'lar ve reklam kampanyaları bugünlerde hazırlanıyor. Detaylar haftaya...