Kent Fısıltıları

Geçen haftanın şüphesiz en ilgi çekici olayı cumartesi gecesi Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Best Model of the World" yarışmasıydı.

Geçen haftanın şüphesiz en ilgi çekici olayı cumartesi gecesi Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Best Model of the World" yarışmasıydı. Türkiye'de düzenlenen bu tip yarışmalardaki sonuç geleneği bozulmadı ve bir kez daha Türkiye -erkeklerde- birinci çıkardı. Kadınlarda ise en iyi manken Portekiz'den çıktı.
Bunlar bilinen tarafları, ancak yarışmayla ilgili asıl ilginç notlar kulisten ve öncesindeki hazırlık haftasından. Özellikle de Silivri'de yapılan kamptan...
Birçok farklı ülkeden kadınlı erkekli yarışmacılar, dünyanın en iyi mankeni olacaklarını zannederek İstanbul'a geldi. Ancak daha gelir gelmez kimin hangi ülkeden katılacağının kavgası çıktı bir güzel. Provalar esnasında kadınlar arasında Yugoslavya'yla Montenegro paylaşılamadı. Zaten koreografiyi yapan UĞURKAN EREZ de, bu sene en çok kadınlardan ve kendisini nasıl zorladıklarından şikayet etti. Bir haftayı kampta geçiren Erez, yarışma gecesi artık patlayacak noktaya gelmişti. Laf dinlememelerinden tabii ki!
"Best Model of the World" yarışması ERKAN ÖZERMAN'ın bir icadı ve kendisi sahneden bunun bir "dünya markası" olduğunu, 100 ülkeyi topladığını söyledi. Ancak yarışmacılar farklı ülkelerden değil, birkaç şehrin ajanslarından toplanmışlardı. Nitekim çoğu birbiriyle Fransızca konuşuyordu. Almanya'da ve Fransa'daki bazı ajanslara başvuranlar, farklı ülke kontenjanlarını doldurmak için Best Model yarışmasına yollanıyorlardı. Azerbaycan'da ise içlerinde BÜLENT ERSOY'un olduğu bir jüri yarışma yapmıştı. Tıpkı Çin'de olduğu gibi. Bu iki ülke de yarışmada mutlu edildi: Azeri bir şarkıcı sahneye çıktı, Çin modellerine de üçüncülük verildi. İşin en ilginci ise Ruanda'yı temsilen bir ismin gelişiydi. Çatışmanın bitmediği bir ülkede güzellik yarışması yapılacak değil! Bu arada İran'ı temsil eden yarışmacı ise son anda katılmaktan vazgeçti.
Yarışmanın en göze çarpan iki ülkesi ise Polonya ve Martinique'ti. Polonyalı kıza hiçbir derece vermeyen jüri, Türk adayı birinci yapacak diye Martinique'li erkek model JEAN LAURENT D'GEY'i de dördüncü yaptı. Oysa Polonyalı manken profesyonel olarak Paris podyumlarını inletirken, D'Gey de şarkıcılık kariyerinde ilerliyor.
D'Gey bundan beş sene önce Paris'te kurduğu G-Squad adlı bir boyband ile bir milyon albüm satmış, ancak daha sonra grup dağılmış ve Fransız müzik çevresinde iş yapamaz hale gelmiş. Bu sene ise kendi solo albümünü çıkarmış. Annesi Fransız, babası ise Fransız Karayipleri'nden gelme bir melez erkek güzeli olan D'Gey yarışmayla hayatında hiçbir şey değişmediğini anlatıyordu. Sadece kocasına, evet kocasına, mutlu bir haber vermek istiyordu Nasip değilmiş demek ki; artık müzikal kariyerini izleyeceğiz.
Bu arada "Best Model" jürisi sonucu açıklarken kuliste de tuhaf bir şey oluyordu. Erkan Özerman sahneden "Böyle yarışmalarda noter olur, bizim de avukatımız var," diyerek sonuçları daha eline alırken, kuliste birincilerin Portekiz ve Türkiye olduğu açıklandı. Yarışmanın ardından jüride kadın manken için de Türkiye adının çıktığı, son anda Portekiz diye Özerman tarafından anons edildiği söyleniyordu...
* * *
EROL KÖSE'nin başında bulunduğu ve Star grubuna bağlı müzik şirketi ilginç transferler yapıyor. Bunlardan ilki, sevgilisi REHA MUHTAR'ın halen Star'da Hayatın İçinden programını sunduğu NİLÜFER. İddialara göre, son albümünde çok fena bocalayan Nilüfer, Muhtar'ın da etkisiyle büyük bir transfer ücreti alarak Erol Köse'yle el sıkışmış.
Bir başka transfer de CEM UZAN iktidarının olası Kültür Bakanı diye seçim döneminde hakkında bolca espri yapılan İBRAHİM TATLISES.
* * *
Nişantaşı'nın ve İstanbul'un en samimi barı Touchdown geçtiğimiz hafta dokuzuncu yaş gününü kutladı. Milli Reasürans Pasajı'nda bolca medyacı müşteriye hitap eden Touchdown'ın doğum günü de hayli medyatikti. Bir dijital kamera gece boyunca dolaştı, müşterilerin görüşlerini aldı ve daha sonra montajlanarak Touchdown: 9 adlı kısa metrajlı filme dönüşmüş. Belli aralıklarla Touchdown'da oynuyor. Akşam saatlerinde uğrarsanız izleyebilirsiniz.