Kenter: Lakabım cadıydı ama hiç süpürgem olmamıştı!

Kenter: Lakabım cadıydı ama hiç süpürgem olmamıştı!
Kenter: Lakabım cadıydı ama hiç süpürgem olmamıştı!
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Ankara Devlet Opera ve Balesi'ndeki törenle başladı. Törenin en alkışlı anı Yıldız Kenter'in Tema Özel Ödülü almak üzere sahneye geldiği andı...
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Bu sene 16'ıncısı '...Rağmen' temasıyla düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, perşembe gecesi Ankara Devlet Opera ve Balesi - Büyük Tiyatro Salonu'nda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Tiyatro oyuncuları Laçin Ceylan ve Yetkin Dikinciler'in sunduğu törende, '...Rağmen' temasına bağlı olarak 70'li yıllar barkovizyon görüntüleriyle anımsatıldı, ardından Melike Demirağ sahne alarak 'Arkadaş' şarkısını seslendirdi. 

60'larda başrollerle başladığı kariyerini kısa bir süre sonra sonlandıran sinema oyuncusu Zeynep Aksu Onur Ödülü almak üzere sahneye gelen ilk isimdi. Yıllar önce babasıyla birlikte tekneyle açılıp, tüm ödüllerini ve hakkında çıkan gazete haberlerini denize atarak sinemaya veda eden Zeynep Aksu, "Siz bana ödül vermediniz, siz bana dünyayı verdiniz" sözleriyle aldı.

Onur Ödülü almak üzere sahneye gelen Perihan Savaş, "Muhteşem bir gün bugün benim için. Uçan Süpürge'nin ilk açılışında buradaydık, inşallah devamı gelir dedik ve bugün 16'ıncısı. Ve benim Onur Ödülüm. Erkek egemen bir topluma rağmen, kadına şiddete rağmen, küçük gelinlerimize rağmen bu Onur Ödülü'nü almak benim her şeye rağmen doğru bir şey yaptığımı gösteriyor. Bu ödülü tüm kadın sinema emekçileri adına alıyorum" diye konuştu.

Bilge Olgaç Başarı Ödülü ise Suzan Kardeş'e verildi. Kardeş, "Her sinemacı gibi hayalimdi ödül almak. Kısmet bugüneymiş. Uçan Süpürge kadınlarına binlerce kere teşekkürler, bana çok güzel bir taç taktınız" sözleriyle, yönetmen Biket İlhan'dan aldı. Tören gazeteci Elif Özmenek'in ödül alan üç kadın sanatçıyla sahnede yaptığı canlı sohbet ve ardından Suzan Kardeş'in şarkılarıyla devam etti.

Gecenin son ödülü usta tiyatrocu Yıldız Kenter'e gitti. Bu yıl ilk kez verilen Tema Özel Ödülü'nü alan Yıldız Kenter salonun dakikalar süren alkışıyla karşılandı. Kenter, "Lakabım cadıydı tiyatroda ama hiç süpürgem olmamıştı!" esprisiyle aldı. 

16 Mayıs'a kadar sürecek festivalde 40 ülkeden 90 kadın yönetmenin 98 filmi izleyiciyle buluşacak.