Kesik kulak tutkulu ilişki kurbanı

Kesik kulak tutkulu ilişki kurbanı
Kesik kulak tutkulu ilişki kurbanı

İddiaya göre o gece Gauguin (sağda), ayrılmaya karar verdi, bavulu ve kılıcını alıp evden çıktı, Van Gogh peşinden gitti ve kavga koptu.

Bilinen, Van Gogh'un kulağını kendisinin kestiğiydi ancak iki Alman sanat tarihçisine göre bu, bir ayrılık kavgasında kendisi gibi ünlü ressam Gauguin'in savurduğu kılıcın işi...

LONDRA - Ünlü ressam Van Gogh’un kulağını bilindiği gibi kendisi değil, ressam arkadaşı Gauguin kılıcıyla kesmiş. İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Alman sanat tarihçileri Hans Kaufmann ve Rita Wildegans’ın birlikte yazdığı ‘Van Gogh’un Kulağı: Paul Gauguin ve Sessizlik Mutabakatı’nda, ünlü ressamın, bir tartışma sırasında kulağını kılıcıyla kesen arkadaşı Gauguin’i korumak için kendisinin kestiği hikâyesini uydurmuş olabileceği öne sürüldü.
Yazıda, her iki ressamın bu ‘sessizlik mutabakatı’ yüzünden, Vincent Van Gogh’un kulağının kesilmesiyle ilgili olayların gerçek mahiyetinin hiçbir zaman su yüzüne çıkmadığı belirtildi. İkiliye göre olay, hem Paul Gauguin’in kovuşturmaya uğramaması, hem de Van Gogh hayranlıkla bağlı olduğu Gauguin’i yanında tutmak istediği için saklandı. Van Gogh’un iki sene sonra intihar etmesine de, ünlü ressamın deliliğinin değil, bu olayın sebep olduğu iddialar arasında.

Gauguin terk ediyordu
Bilinen hikâyeye göre, ünlü ressam 23 Aralık 1888 gecesi bir cinnet anında usturayla kulağını kestiğinde, neredeyse kan kaybından ölüyordu. Van Gogh, kesik kulağı bir beze sararak yakındaki bir genelevdeki bir fahişeye verdi. Hamburglu sanat tarihçilerinin iddiasına göreyse iyi bir eskrimci olan Gauguin, Van Gogh’un Fransa’nın güneyindeki Arles’te bulunan evinden ayrılmaya karar verdi ve bir elinde bavulu bir elinde kılıcıyla evden çıktı. Ancak daha önce kendisine bardak fırlatan Van Gogh peşinden gitti. Geneleve yaklaştıklarında aralarındaki tartışma şiddetlendi ve Gauguin, Van Gogh’un kulağını ya kızgınlıkla ya da meşru savunma için kesti. Van Gogh da kesik kulağı geneleve teslim etti. Tarihçiler, iddialarını kanıtlayacak delil sunamasalar da argümanlarının en mantıklısı olduğunu, Van Gogh’un Gauguin’e yazdığı “Sen de sessiz, ben de...” sözlerine de açıklama getirdiğini söylüyor. (aa)