Kesilecek bacağı kök hücre tedavisi kurtardı

Kesilecek bacağı kök hücre tedavisi kurtardı
Kesilecek bacağı kök hücre tedavisi kurtardı
İngiliz doktorlar, geçirdiği trafik kazasının ardından birçok yerinden kırılan ve bir türlü tedavi edilemeyen bacağı kök hücre tedavisiyle onarmayı başardı


LONDRA -  İngiliz Diane Stuttard’a 2001’de bir gece evine yürürken çarpıp kaçan otomobil, kadının bacağını kesilme noktasına getirecek şekilde sakatladı. Ancak yapılan 11 ameliyata rağmen gelişme olmadı. Stuttard, televizyonda bir dağcının bacağını kurtarmak için kök hücre tedavisine başvurduğunu anlatırken rastladığı ortopedi cerrahı Anan Shetty’ye başvurdu. Spire Alexandra Hastanesi’nde yürütülen operasyonda doktorlar, kırılan kemikleri onarmak için kadının kemik iliğinden alınan kök hücreyi kullanarak bacaktaki ölen ve enfeksiyon kapan 6 santimetrelik kemiği tedavi etmeyi başardı.
Kemiğin kaptığı enfeksiyon, tedavi edilmesinin önüne geçiyordu. Böylece kemik tedavisinde büyük bir atılım yapılmış oldu. Sky News’a konuşan Stuttard, “Leeds’deki cerrah bacağımın kesilmesini önermişti ama neyse ki önümdeki tüm seçenekleri denemeden bunu kabul etmek istememiştim” diyor. Dr. Shetty ise tüm ölü kemiği kesip sağlıklı kemiğe ulaşmayı başardıklarını ve kök hücreyi kemiğin hızla büyümesini sağlayacak şekilde kullanabildiklerini anlatıyor. (The Daily Telegraph)