Kesinlikle pop değil

Pop camiasının pek tanımadığı ama rock ve alternatif dinleyenlerin 1990 yılından bu yana izlediği Münihli The Notwist, yeni albümü Neon Golden'ı yayımladı.

Pop camiasının pek tanımadığı ama rock ve alternatif dinleyenlerin 1990 yılından bu yana izlediği Münihli The Notwist, yeni albümü Neon Golden'ı yayımladı. Altıncı albümünü yayımlayan grup Markus Acher (gitar, vokal, banjo), Micha Acher (bas), Mecki Messerschmith (akustik, elektrik davul, perküsyon) ve Martin Gretschmann'dan (keyboard, sampler, sequencer) oluşuyor. Klasik enstrümanlarla çalıp, müziğini elektronik bir doku üzerine konumlandırıyorlar. Müzikleri vokaller ve duygu açısından zaman zaman Aphex Twin'i anımsatan bir rahatsızlık ya da rahatlık derecesine eriyor. İşin ilginci The Notwist'in hardcore punk grubu olarak kurulması. 1993 yılında Therapy? ile Almanya turnesine çıkmalarına bu açıdan şaşırmamak lazım. Ama giderek müziğin ve zamanların sırrına ererek, Neon Golden'da artık olgun, dolu, yalın ve gerçekten bilgece bir çizgiye ulaştıkları ortada.
The Notwist'in bir diğer özelliği de stüdyoda daha psychedelic ve elektronik bir çizgiye sahipken sahnede tam bir punk rock grubu olmaları. Müzikteki tüm bu hareket yanında sözler hep umutsuz durumları, savaş ve mücadeleyi anlatıyor. Peki ama neden? Markus kendilerini yalnızca böyle durumların etkilediğini söylüyor. Ona göre klasik pop temalarından farklılıkları da bu noktada. Almanya'da 'Indie' ve alternatif olduğunu söyleyerek ünlenen ve milyonlarca satan pek çok gruba karşı tepkililer. Müzikleri de sözleri de onlardan farklı bir yerde duruyor.
Yani kesinlikle pop değiller. Ne dünyada ne de Türkiye'de böyle gruplar popüler olabiliyor. Ama bir şekilde dikkatli dinleyicilere ulaşmayı başarıyorlar. Siz de onlardansanız bu albümü kaçırmayın.