'Keşke Türkiye'ye de gelseler'

'Keşke Türkiye'ye de gelseler'
'Keşke Türkiye'ye de gelseler'
Ergen kuşağın yere göğe koyamadığı İngiliz müzik grubu One Direction'ın öyküsü yarından itibaren sinema salonlarında. Filmi, kendilerine 'Directioner' diyen One Direction hayranlarından üçüyle birlikte izledik...
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Yer oynasa, gök yarılsa, dünya dahi yıkılsa Twitter gündeminden düşmeyen isimler onlar… İtinayla kasılan binlerce hashtag’in öznesi, milyonlarca ergenin sevgilisi, boyband kavramının yeni efendisi… Tüm dünyada gençlerin fenomeni haline gelen, çoğu yetişkinin ise sadece Twitter’dan tanıdığı ‘One Direction’dan bahsediyoruz…

Konser verdikleri her ülkeyi birbirine katan İngiliz pop grubu, kısa olmasına rağmen sayısız detay sıkıştırdıkları müzik kariyerlerini anlatan ‘One Direction: This Is Us’ filmiyle hayranlarının karşısında! Film, ‘One Direction’ üyeleri Niall Horan, Zayn Malik, Liam Payne, Harry Styles ve Louis Tomlinson’ın, 2010’da katıldıkları ‘X-Factor’ seçmelerinden günümüze uzanan maceralarını anlatıyor. Yarın vizyona girecek filmi, üç ‘Directioner’ Nora Bağam, Liana Bağam ve Deniz Baylan ile birlikte izledik... Söz şimdi onlarda. 

Çıkıp sadece dursalar da izlerdim!


‘Directioner’ların sözünün üzerine söz olmaz ama ufak bir not düşelim: Yeni başlayanlar için ‘One Direction’ (1D) dersi niteliğindeki film, şöhreti yakalamadan evvel orta sınıfa mensup ailelerinin birer ferdi olan bu gençlerin, yakaladıkları başarıyla birlikte sahip oldukları mütevazı hayatlarının peri masalına dönüşünü anlatıyor.

İngiltere ve dünya turnesinden konser görüntülerini barındıran yapımda grup üyelerinin kendi ağızlarından ‘One Direction’ olmanın nasıl bir his olduğunu dinliyoruz. Gözlerimizde üç boyutlu gözlük, grubun genç hayranlarından Nora Bağam, Liana Bağam ve Deniz Baylan ile birlikte izliyoruz. Filmden sonra da başlıyoruz laflamaya… 

‘Hayal ettiğim gibiymiş’


İlk sözü, 13 yaşındaki Nora alıyor… Nora’nın kolunda ‘1D’ dövmesi ve beş tane bileklik, üzerinde Liam, Louis, Niall, Harry ve Zayn’ın isimleri var. Filmden önce beklentilerini soruyorum. “Konserinden kesitleri, anılarını bekliyordum. Ama çıkıp orada dursalar da hiçbir şey yapmasalar da yine izlerdim” diyor. Grubun hikâyesini neredeyse ezberlemiş Nora. “Hepsi hayal ettiğim gibiymiş ama gerçek hayatta bu kadar komik olduklarını bilmiyordum” diyor.

O sırada, ablasının etkisiyle olsa gerek ‘Directioner’ olan 10 yaşındaki Liana’nın düşüncelerini soruyorum. Filmi çok beğendiğini, izlerken çok heyecanlandığını söylüyor. Anladığım kadarıyla ‘One Direction’ı daha yakından tanıma fırsatı onu cezbetmiş. Yine 10 yaşındaki Deniz Baylan da Liana ile aynı fikirde. Filmde, grup üyelerinin konser öncesi yaşadığı diyalogları, koşturmacaları, görevlilerle iletişimi, kısacası milyonların gözünde ilah olan bu beşlinin en doğal halleri komiğine gitmiş.

Peki, kim kimin favorisi filmde? Her ne kadar Türkiye ’de Zayn Malik milyonların gönlünde taht kursa da, Nora en çok Niall’ı seviyormuş. Liana ile Deniz ise Louis’i… “Louis hangisiydi?” diyorum, Liana “Yeşil gözlü olanı” diye cevap veriyor. “Neden” sorusuna cevap ise Deniz’den geliyor: “Saçları daha güzel.” Nora, “Niall gerçek hayatta daha komikmiş, sesinin de bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum” diyor.

Gelelim takvimlerinde Türkiye’nin olmadığı şu büyük dünya turnesine… Nora, oradaki konserlerin atmosferini pek beğenmemiş. “Türkiye’de olsa bizimkisi daha çılgın olurdu, onlarınki hiçbir şey” diyor. Ki böyle deyince akıllara çığlık çığlığa geçen Justin Bieber’ın İstanbul konseri geliyor. Söz açılmışken de sormadan edemiyorum. “Bieber mı, 1D mi?” İkisi de seviliyor ama One Direction, ilk göz ağrısı olmasından dolayı biraz daha önde sanki.

Gelelim filmin eksilerine… Deniz, filmde üç boyutlu efektlerin çok sık olmadığından dem vuruyor. Bir de hızlı akan altyazılardan… Nora ise “Hayranlarına daha çok mesaj yollayabilirlerdi. Normalde hayranlarıyla pek iletişime geçmiyorlar. Çünkü yönetim izin vermiyor. Justin bile daha çok cevap veriyor mesajlarına” diyor. 

‘Yetişkinler sıkılmaz’


15 yaş altı Directioner’lara hitap eden film, kolundan tutup getirilen yetişkinler için de kısa bir giriş niteliğinde demiştik. O esnada Nora ile Liana’nın annesi Tamar Bağam’a düşüncelerini soruyorum. “Sıkılırım diye düşünüyordum ama eğlenceliymiş. Böyle olacağını pek zannetmemiştim. Ben belgesel tadında bir film bekliyordum ama çok içten, çok neşeli bir şekilde yansıtmışlar. Ama nedense hep aynı şarkılar çalıyor filmde” diyor. “Aa siz de mi One Direction fanısınız”? diye soruyorum. “ Bizde mecbursun” diyor: “Evde, arabada, televizyonda sürekli onları dinliyorsun. Evde kitapları, posterleri, CD’leri zaten var!”

Twitter'ın efendisi: One Direction

ONE DIRECTION’DA KİM KİMDİR?


Harry Styles: Grubun en genç üyesi, ancak deyim yerindeyse belkemiği… 1994 doğumlu olan Harry, X-Factor’a katılmadan evvel memleketi İrlanda’daki bir fırında çırak olarak çalışıyormuş. Sonra şöhretin kapıları açılıyor ve kendini Londra’da buluyor. Devamında olaylar olaylar… Hem gruptaki fonksiyonu hem de dış görünüş itibariyle Blue’nun Lee Ryan’ına benzeten çok!

Zayn Malik: Adına Twitter’daki TT gündeminden aşinasınız. Kendisini takdim edelim: 1993 doğumlu, babası Pakistan asıllı… Belki de Müslüman olmasından mütevellit Türkiyeli hayranlarının gönlünde koca bir tahta oturuyor. Albümdeki pek çok şarkının söz yazarı da o. Ancak müziğinden fazla fırtınalı aşk hayatıyla daha sık gündemde. Hatta geçen hafta ‘Little Mix’ grubunun vokali Perrie Edwards ile nişanlandı. Genç hayranları ise yasta!

Louis Tomlinson: İnternette rast gelmemenizi dilediğimiz ‘Louis Tomlinson ile Hayal Et’ gruplarının başrolü. 1991 doğumlu, One Direction’ın en tecrübeli üyesi. Sadece müzikte değil, kamera önünde de pek bir parlak. Barnsley oyunculuk okuluna gitmiş, ‘If I Had You’ ve ‘Waterloo Road’da rol almış. E on parmağında on marifet, sonunda soluğu yeşil sahalarda almış. Bu sezon ‘İngiltere Championship Ligi’ takımlarından Doncaster’da top koşturacak.

Liam Payne:
X – Factor’den sonra yoluna ‘One Direction’ ile devam eden Liam Payne de 1993 doğumlu. Hikâyesi ise ibretlik bir Türk filmi gibi. Sorunlu geçen çocukluk ve sağlık sorunları… Tek böbreği olmadığı için hastane hastane dolaşmalar, iyileştikten sonra kendini spora adamalar… Ardından boks ringlerinde kırılan kemikleri, burnu ve en sonunda kaderinin müzikle kesişmesi… Not düşelim: Kendisinin bugün doğum günü.

Niall Horan:
Grubun bir İrlandalı üyesi daha. Hem sesiyle, hem sözüyle hem de gitarıyla gruba katkı sağlayan isim. Esin kaynağının ‘The Eagles’, ‘Bon Jovi’ ve ‘The Script olduğunu söylüyor. X-Factor’a ilk katıldığında finallere kalmak üzereymiş ki, Katy Perry “Acaba biraz daha mı büyüsen ki?” diyerek hayallerini kırmış. Azimli Niall taşı delmiş ve New York’taki One Direction konserinde Katy Perry’ye selam çakmayı ihmal etmemiş.