Keskin hislerinizi hafife almayın, belki de bir süper kahramansınız!

Keskin hislerinizi hafife almayın, belki de bir süper kahramansınız!
Keskin hislerinizi hafife almayın, belki de bir süper kahramansınız!
Süper güçlerin sadece filmlerdeki ve çizgiromanlardaki hayali süper kahramanlara özel olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sizin de sıradan insanlardan farklı, süper sezgilere sahip olabileceğinizi söylesek? Yoğun renk görüşünden çok güçlü tat alma kabiliyetine ya da bir kere gördüğü yüzü asla unutmamak gibi keskin hislere sahip azınlığın bir parçasıysanız, siz de kendinizi bir tür 'süper kahraman' sayabilirsiniz!

YÜZLERİ TANIMAK ONLARIN İŞİ
RADİKAL - Sıradan insanlar, daha önce bir kere gördükleri yüzlerin ancak yüzde 20’sini anımsayabiliyor. Ancak nüfusun yüzde 1-2’lik bir kısmında olağanüstü denebilecek bir yüz hafızası var. Bu kişiler çok kısa bir süre gördükleri insanların yüzlerini bile tanıyabiliyor ve hatırı sayılır bir süre sonra bile anımsayabiliyor. ‘Süper tanıyıcılar’ gördükleri yüzlerin yüzde 80’ini anımsayabiliyor. ‘Süper tanıyıcıların’ geçmişi yüzyıllar öncesine dayanıyor: Roma İmparatorluğu döneminde bu kişilerin görevi kalabalık etkinliklerde imparatorun arkasında durup dostu/düşmanı ayırt etmekti mesela… Beynin her iki tarafında yüz tanımadan sorumlu iki küçük özel bölge bulunuyor. ‘Süper tanıyıcı’ olarak tanımlanan insanlarda bu bölgedeki aktivite normalin üstünde.

SÜPER GURMELER
Brokoli, lahana, kahve ya da çikolatanın tadını rahatsız edici derecede güçlü mü hissediyorsunuz? O halde bir ‘süper gurme’ olabilirsiniz. Ortamala bir insanın dilinde tatlı, tuzlu, acı, ekşi tatları hissetmek için çalışan 10 bin tat alma cisimciği varken ‘süper gurme’lerde bu cisimcikler iki kat fazla olabiliyor. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne göre dört kişiden biri ‘süper gurme’ olabilir. Bilim insanları neden kimisinin, tatları daha yoğun hissettiği konusunda emin değil. Lakin şu bir gerçek ki kadınların tat duygusu erkeklerinkinden daha gelişmiş olmaya meyilli. ‘Süper gurme’ler daha sağlıklı (kalp hastalığı geçirme riski daha düşük) ve daha zayıf olabiliyor.

GÖLGELERİN GÜCÜ ADINA!
Genetik bir varyasyon nedeniyle bazı kadınlarda tetrakromasi adlı bir göz rahatsızlığı söz konusu. Bu kişiler normal insan gözü gibi üç renk tayfını değil, dört renk tayfını görüyorlar ve renklerdeki zor tespit edilen gölgeleri fark edebiliyorlar. Kaç kadının bu özelliğe sahip olduğuysa bilinmiyor.

UNUTULMAZ ANILAR!
Dün akşam ne yediğinizi bile hatırlamak için bir an durup düşünenlerden misiniz? Bazı ‘şanslı’ insanlarsa 10 sene önce bugün ne yaptıklarını bile gayet iyi hatırlayabiliyor! ‘Aşırı anımsama hastalığından’ mustarip bu kişiler gündelik hayatlarındaki diyaloglarındaki en ince ayrıntıları, izlediği TV programlarını ya da dinlediği şarkıları son derece net anımsıyor. Durham Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı öğrencisi, bu hastalıktan mustarip oan 22 yaşındaki Aurelien Hayman, Hull Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde bu konuda bir dizi teste tabi tutulmuş. Bölüm başkanı Prof. Giuliana Mazzoni, “Haftanın herhangi bir gününde yaptıklarına dair sorduğumuz detaylı soruları kusursuz bir doğrulukla yanıtladı” diyor.
Aurelien'in bu tuhaf yeteneği 11 yaşındayken fark edilmiş. Genç adama yapılan beyin taramalarında, beyninde anılarına, diğer insanlarda olduğundan daha fazla yer ayrıldığı tespit edilmiş. Beynin normalde dille ilişkili bölgesi olan sol ön lobunun da hafıza bölgesi olarak kullanıldığı görülmüş.