Ketsana kasırgası Vietnam'a doğru uzandı

Ketsana kasırgası Vietnam'a doğru uzandı
Ketsana kasırgası Vietnam'a doğru uzandı

Vietnam?da kasırga gelmeden önce uyarılar yapılmış, 170 bin kişi tahliye edilmişti. Kasırganın saatteki hızı 144 km?yi buldu. FOTOĞRAF: AFP

Filipinler'de yüzlerce insanın ölümüne neden olan selleri başlatan kasırga Vietnam'da. Orta kesimlerinde etkili olan kasırga 23 kişinin ölümüne yol açtı

HANOY - Ketsana kasırgası Filipinler’den sonra şimdi de Vietnam’ı vurdu. Vietnam’ın orta kesimlerinde etkili olan Ketsana kasırgasında ölenlerin sayısı 23’e çıktı. Yetkililer, saatteki hızı 144 kilometreyi bulan kasırganın, altı eyalette 23 kişinin ölümüne yol açtığını, çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı. Bir yetkili, dokuz kişinin Nguyen Van Vy’da öldüğünü, üç kişininse Quang Nam’da hayatını kaybettiğini açıkladı ancak geniş çaplı arama çalışması yapılmadığı için başka ayrıntı vermedi. Elektrik çarpması ya da ağaç devrilmesi yüzünden ölenlerin de olduğu düşünülüyor.
Vietnam’da kasırga vurmadan önce uyarı yapılmış, ülkenin orta kesimlerinden 170 bin kişi tahliye edilmişti. Filipinler’de de 240’dan fazla kişinin ölümüne neden olan Ketsana kasırgasının Laos’a yöneldiği açıklandı. Selin Filipinler’e verdiği zararın karşılanması için, yetkililer uluslararası yardım çağrısında bulundu. Ulusal Afet Koordinasyon Konseyi’nden yapılan açıklamada, ekiplerin taşkın nehirlerden ve su altında kalan caddelerden cansız bedenler topladığı belirtilerek, ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi.
Başkent ve çevresinde 1,9 milyon insanın barındığı evlerin sular altında kaldığı belirtilen açıklamada, bunların 380 bininin okul, kilise ve benzeri binalara yerleştirildiği söyleniyor. Cuma günü yeni bir fırtına gelebileceğini bildiren yetkililer, yeni fırtınanın sonuçlarıyla mevcut kaynaklarla baş edilemeyeceğini vurguladı, uluslararası yardım çağrısında bulundu. (aa)