Kâğıt ve tuzdan ucuz ve çevreci pil ürettiler

ANKARA - İsveç’in Uppsala Üniversitesi’nden araştırmacılar selüloz ve tuzdan ucuz, çevreci ve esnek bir batarya üretmeyi başardı. Son derece hafif, yeniden doldurulabilir batarya, selüloz elyaflarının preslenmesiyle yapılan ince kâğıt parçalarını elektrot, tuz çözeltisini de elektrolit olarak kullanıyor.
Araştırmanın başında yer alan Maria Stromme, yeni bataryanın ucuz, üretimi kolay ve çevreci olması, ayrıca medikal cihazlar ve kumaşlara iliştirilmiş sensörleri çalıştırabilmesi gerektiğini söyledi. Batarya yapmak için ileri düzeyde malzeme ve teçhizata ihtiyaç duyulmaması gerektiğinin de altını çizen İsveçli bilim insanı, bu tip pillerin gelişmekte olan ülkelerde de üretilebilmesinin önemine işaret etti. 

Şarjını yıllarca muhafaza edebiliyor
Yeni tip bataryadaki yeniden doldurulabilir ince film tasarımı sıvı veya jöle kıvamı yerine katı elektrolitler kullanıyor. Uzun raf ömrüne sahip bu ince film bataryalar şarjını yıllarca muhafaza edebiliyor ve on binlerce kez şarj edilebiliyor. Lityum bataryaların 4 volt sağlamasına ve gram başına saatte 200-300 miliwatt enerji depolayabilmesine karşılık, tuz-kâğıt batarya 1 volt enerji veriyor ve gram başına saatte 25 miliwatt enerji toplayabiliyor. Yeni bataryanın üç yıl içinde piyasaya sunulması bekleniyor. (aa)