Kıbrıs barışı 35 yıl sonra geldi

Kıbrıs barışı 35 yıl sonra geldi
Kıbrıs barışı 35 yıl sonra geldi

Zeytin ağaçları altında anılara dalan Fethi Akıncı (solda) ve Yiannis Maratheftis, 21 Temmuz 1974?ü dün gibi hatırlıyor. FOTOĞRAF: AFP

1974'te köyünü Rum askerlerine karşı savunan 15 yaşındaki Kıbrıslı Türk Fethi, Rum askeri Yiannis'i vurdu. Öldüğünü zannettiği Yiannis'le 35 yıl sonra çatışma bölgesinde buluşup barış mesajları verdi

LEFKE - 35 yıl önce Rum askerlerine karşı köyünü savunan 15 yaşındaki Kıbrıslı Türk Fethi Akıncı, çatışma sırasında Rum askeri Yiannis Maratheftis’i başından ve göğsünden vurdu. Akıncı’nın yanına gidip öldüğünü sanarak orada bıraktığı Yiannis, 40 gün hastanede kalıp hayata döndü. İki Kıbrıslı bu olayın üstünden 35 yıl geçtikten sonra çatışmanın yaşandığı bölgede buluşup dünyaya ‘barış mesajı’ verdi.
Zeytin ağaçları altında anılara dalan ikili, 21 Temmuz 1974 gününü dün gibi hatırlıyor. 14 yaşında mücahitlere katılıp köyünü korumak için silahlı mücadeleye başlayan Akıncı, “O gün köyde nöbet tutuyordum. Bize doğru gelen iki Rum’u gördüm. Ateş edip birini vurdum, diğeri kaçtı. Yanına gidince öldüğünü sandım. Onu orada bıraktım. Hep o askerin ailesini düşündüm” diyor.
Akıncı, 35 yıl sonra Rum yazar Panicos Neocleous’un ‘Unutulmayan: 1974’ kitabında, vurduğu askerin adının Yiannis Maratheftis olduğunu, ölmediğini öğrenmiş ve yazarla bağlantı kurup o askerle tanışmak istediğini söylemiş. İsteği kabul eden Maratheftis, KKTC’ye geçmek istemeyince Akıncı, Güney Kıbrıs’a gitmiş. 

‘Kafamda hâlâ kurşun var’
Maratheftis, “21 yaşındaydım, telsizci olarak görev yapıyordum, askerliğimin bitmesine birkaç gün kalmıştı. Lefke’ye saldırma emri geldi. Operasyonda vuruldum. 40 gün hastanede yattım. Kafamda hâlâ kurşundan kalan sekiz parça var” diye anlatıyor. İkili “O zaman öyle davranmamız gerekmişti ama şimdi birbirimize kızgın değiliz” diyor.
Buluşmaya aracılık eden Rum yazarsa, “Birbirini vuran iki insanın barışması bile bu kadar kolaysa, affedebilmek tüm insanlar için kolay olmalı” diyor. Ama buluşmaya asıl Fethi Akıncı’nın şu sözleri damga vuruyor: “Her 21 Temmuz’da kalbim sızlardı. Öldürdüğüm askerin ailesini, anne-babasını düşünürdüm. Artık rahat uyuyabileceğim!” (afp)