Kıbrıs birleşti!

Bir ay içinde ilik nakli yapılması gereken beş yaşındaki Jale için Kıbrıs'taki iki kesimde de seferberlik başladı. Ara bölgedeki kampanyaya 450 Kıbrıslı Rum katıldı.

LEFKOŞA - Kıbrıs'ın iki yakası, insanlık görevi için birleşti.
Beş yaşındaki lösemi hastası Jale Sakaoğlu'na ilik nakli yapılması için, ara bölgedeki Ledra Palace Otel'de kan taraması başlatıldı. Taramaya Kıbrıslı Türklerin yanı sıra Rumlar da katılıyor.
Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Başkanı Şua Saraçoğlu, dün sabah başlatılan kan taramasına yarım günde KKTC ve Kıbrıs Rum Kesimi'nden 450 kişinin katıldığını açıkladı. Taramanın beş gün süreceğini ifade eden Saraçoğlu, kampanyayı, Rum Kesimi'ndeki Karaiskakio Vakfı ile birlikte düzenlediklerini söyledi.
KKTC Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Müsteşarı Hasan Öztoprak ise Kıbrıslı Türk Jale Sakaoğlu'nun tedavisinin halen İstanbul'da sürdürüldüğünü belirten Öztoprak şöyle konuştu:
"Yapılan son tedavilerin sonuç vermemesi üzerine doktoru bir ay içerisinde ilik nakli gerektiğini söyledi. Gerek Türkiye'deki, gerek dünyadaki bütün merkezlerin taranmasına rağmen Jale'ye uygun kan örneği bulunamadı. Bunun üzerine aile ve sivil toplum örgütleri Kıbrıslı Türk ve Rumların katılabileceği bir tarama önerdi. Dışişleri'nden izin aldık. Güney Kıbrıs'ta da iki-üç çocuk için aynı şekilde kan örneği arandığını öğrendik. Sonuçta tamamen insani olan bu konudaki taramayı başlattık."
(aa, ap)