Kıbrıs'a Deep Purple harekâtı

Kıbrıs'a Deep Purple harekâtı
Kıbrıs'a Deep Purple harekâtı
Uluslararası camiada devlet olarak tanınmayan ve yıldız isimlerin pek sık uğramadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, mayısta efsanevi rock grubu Deep Purple'ı ağırlamaya hazırlanıyor.
Haber: ESRA ÜLKAR - esraulkar@gmail.com / Arşivi

Lefkoşa’daki Yakın Doğu Üniversitesi, 25’nci yıl etkinlikleri kapsamında bahar şenliklerinde efsanevi rock gruplarından Deep Purple’ı ağırlamaya hazırlanıyor. ‘Smoke on the Water’, ‘Highway Star’, ‘Black Night’ gibi şarkılarıyla bilinen İngiliz grup, 1998 ve 2011 yıllarında İstanbul ’a gelmişti. 24 Mayıs’ta gerçekleşecek konserin basın toplantısı için Kuzey Kıbrıs’taydık. Çeşitli Deep Pruple konserlerinden video görüntüleriyle açılan toplantı, sahne önünden ağır ağır yükselen bir platformun üzerinde ortaya çıkan Deep Purple’lı setup, bir Deep Pruple maketi ve sis efektiyle mini bir konser havasındaydı. Deep Pruple’ın kendisi şimdilik yoktu ama maketi ve şarkıları bile konseri bekleyenleri heyecanlandırmaya yetti!

Toplantıda söz alan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başbakanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Günser, “Tüm adayı kucaklayacak, her yaştan ve ulustan insanı müzik ziyafetiyle keyiflendirecek bir konser hayal ettik. Deep Purple birkaç nesil ve tüm dünya için ortak bir tutkudur” diyerek, Deep Purple’ı seçme nedenlerini ise grubun yarım asırlık müzik yolculuğunun üniversitenin yolculuğuyla özdeşleştirmesi olduklarını söylüyor.

Grup elemanlarının tamamının katılacağı konser, ücretsiz olarak izlenebilecek. Dünyanın her yerinden kolay gelinebilmesi için de tarifeli seferlerle özel fiyatlara ulaşım sağlanacak. Konsere katılmak isteyenler www.neu.edu.tr sitesinden yerlerini şimdiden ayırtabilir. 17 Mayıs’ta başlayacak festivalin diğer konukları ise Şebnem Ferah, Bülent Ortaçgil, TNK, Kolpa, Pinhani ve Yüksek Sadakat. Etkinlikte çadır yerleri de ayrılacak. Çadırı olmayanlara ise çadırlar verilecek.

İptal söz konusu değil
Medyada yer alan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin konserin iptali için girişimlerde bulunduğu haberlerini doğrulayan Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzikan, konserin iptal olma durumunun ise söz konusu olmadığını söyledi. Bir müzakere sürecinden geçtiklerini belirten Tüzikan “Konser siyasi bir amaç taşımıyor” diyerek, konserin ‘bölücü’ değil ‘birleştirici’ olduğunu vurguladı.