Kıbrıs'ın Kennedy ailesi

Kıbrıs'ın Kennedy ailesi
Kıbrıs'ın Kennedy ailesi

Bu mutlu aile tablosunda yer alan Denktaş ın iki oğlu da (Raif ve Münir) hayatlarını kaybetmişti.

Rauf Denktaş'ın, önceki gün yaşamına son veren torunu Can Denktaş'ın hikâyesinin ardında Kennedy ailesini aratmayacak bir dram yatıyor
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Henüz küçük bir çocukken kaybettiği babasının mezarı başına oturdu. Bir süre bekledikten sonra cebinden telefonunu çıkardı, numarayı tuşladı. Ahizenin ucundaki kuzenine “İki arkadaşını da al, mezarlığa gel” dedi. Bir süre daha hareketsizce bekledi, sonra belindeki tabancayı çıkardı. Karnına tek el ateş etti. Sonrası ise karanlık...

Hemen 10 dakika mesafedeki hastaneye apar topar kaldırılmış, ameliyata alınmıştı. Acil kan ihtiyacı vardı, onu da çevredeki askeri birliklerden buldular. “Her şey şimdilik yolunda gidiyor” derken, gece yarısı durumu kötüleşti. Ama kurtarılamadı. KKTC’nin kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın torunu Can, canına kıymıştı. Can Denktaş’ın 37 yıllık hayat hikâyesinin altında, Denktaşların Kennedy ailesini aratmayacak dramı yatıyor aslında.

Lanet peşini bırakmadı

Zamansız ölümler, Rauf Denktaş’ın karşısına o henüz bir yaşındayken çıkacaktı. Annesini kaybettikten sonra onu anneannesi büyütecek, sonra erken atıldığı hayatla tek başına mücadele etmek zorunda kalacaktı.

Rauf Denktaş, eşi Aydın Hanım ile evlendikten sonra da bu sefer karşısına ‘evlat acısı’ çıktı. Bademcik ameliyatı olmak için hastaneye yatan oğlu Münir’i yedi yaşında, milyonda bir görülen bir beyin hastalığına yakalanan kızı Dilek’i de 2.5 yaşında kaybetti Rauf Denktaş.

Önceki gün intihar eden Can Denktaş’ın babası Raif’i de 1985 yılında, ani bir trafik kazası sonucu kaybetti Denktaş ailesi... Kaza hayli şüpheliydi, hatta yıllar sonra Rauf Denktaş da “Oğlum Raif, MİT yüzünden öldü” diyecekti.

Malum, Raif Denktaş babasının siyasi misyonunu üstlenen ve mirasını devralan kardeşi Serdar’dan farklı olarak muhalif bir çizgide kalmayı tercih ediyordu. Sivil toplumcuydu, aktivistti. 12 Eylül’ün Kıbrıs’a hediyesi KKTC henüz doğarken, o arkadaşlarıyla birlikte Sosyal Demokrat Parti’yi kurmuştu. Bunun dışında gazeteciydi, yazardı, rock yıldızıydı, akademisyendi.

Sonra ne olduysa Raif’in adı gazetelerde çıktı. Mamak Askeri Mahkemesi’nde görülen Behçet Cantürk Davası’nda adı geçmeye başladı. Sonra MİT belgelerinde uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı iddia edildi. Derken bir gün evine dönerken, Raif Denktaş’ın aracına askeri bir kamyon çarptı. Sonrası ise karanlık… Kurtarılamadı.

Hapse bile girdi

Babasız büyüyen torun Denktaş ise bir süre önce eşinden ayrılmıştı. Babasının ismini hatıra olarak taşıyan tek çocuğu da hastaydı. İş hayatında da şansı bir türlü yaver gitmiyordu. Önce ticareti denedi, olmadı. Sonra restoran açtı, tutmadı. Borçları birikti, kredi faizleri, peşine düşen tefeciler işin söylenti yanı. Ama herkesin bildiği gerçek, geçen sene 70 bin liralık borcu yüzünden hapse girdiği… Sonunda babaannesi Aydın Hanım ve amcası Serdar Denktaş’ın araya girmesiyle hapisten kurtulmuştu. Bunun dışında bekleyen on alacak verecek davası daha vardı.

Yalnız, içine kapanık bir insan olduğunu söylerdi çevresindekiler. Hatta dün Kıbrıs’tan bilgi veren bir gazeteci arkadaşım da, yoruma gerek bırakmayan bir gerçeği vurguluyordu: “Aileyi ayakta tutan Baba (Rauf) Denktaş’tı… Şimdi ise kimsenin sığınacak bir limanı kalmadı.”

Cenazesi ağabeyi için bekletiliyor

Can Denktaş’ın kız kardeşi Pınar İstanbul ’da avukat. Ağabeyi Rauf Alp ise Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat olarak görevini sürdürüyor. Haberi aldığında ABD’de olan Rauf Alp Denktaş’ın KKTC’ye dönmesinin ardından cenazenin bugün Lefkoşa’da, Can Denktaş’ın karnına ateş ettiği yerde defnedilmesi bekleniyor.Anekdotlarla Denktaş ailesi

Rauf Denktaş (KKTC Cumhurbaşkanı): 1.5 yaşında annesini kaybetti. Anneannesi tarafından büyütüldü.
Raif Denktaş (Rauf Denktaş’ın büyük oğlu): Şüpheli bir kaza sonucu yaşamını yitirdi. Ölümü karanlıkta kaldı.
Münir Denktaş (Rauf Denktaş’ın ikinci oğlu): Yedi yaşındayken, bademcik ameliyatı sırasında hayatını kaybetti.
Dilek Denktaş (Rauf Denktaş’ın büyük kızı): Milyonda bir görülen bir beyin hastalığı sonucu 2.5 yaşında İngiltere’de yaşamını yitirdi.
Can Denktaş (Rauf Denktaş’ın torunu): Borçları yüzünden bunalımda olduğu biliniyordu. Önceki gün kendi elleriyle yaşamına son verdi.
Rauf Kürşat Denktaş (Rauf Denktaş’ın torunu): 2004 yılında Rum pasaportu aldığı ortaya çıkmış, bazı medya organları tarafından hainlikle suçlanmıştı.