Kıbrıs'ta Türk'le Rum arasında aşk olsa da mutluluk çok zor!

Kıbrıs'ta Türk'le Rum arasında aşk olsa da mutluluk çok zor!
Kıbrıs'ta Türk'le Rum arasında aşk olsa da mutluluk çok zor!

Adamidou eşi Erkan Yakar?ın askerlik durumu nedeniyle İstanbul?a gelememekten şikâyetçi.

İSTANBUL - Kıbrıs’ta Rum kadınlarla evli olan ancak siyasi engeller yüzünden eşleriyle bir arada ve mutlu yaşayamayan Türk erkeklerinin sayısı az değil. Kıbrıs’ta Türk ve Rumlar arasında yaşanan aşk hikâyesinin önüne çıkan siyasi engelleri Kıbrıs Postası gazetesinden Hasan Hastürer ‘Tina ile Erkan’ın mutluluğuna ‘siyasi’ çelme’ başlıklı haberinde anlattı.
Rum Tina Adamidou ile evli Erkan Yakar’ın hikâyesini anlatan Hastürer, “Güney Kıbrıs’ta Erkan Yakar’ın konumunda yani Kıbrıslı Rum kadınla evli yedi Türkiyeli erkek daha olduğu söyleniyor. Onların da askerlik sorunu var. Türkiye, Güney Kıbrıs’ta yaşayan T.C. uyrukluların askerliklerini ertelememeye nereye kadar direnebilir? Bilemem. Ama uzun süre direnmesi zor. Hem ticari ilişkilerde Güney Kıbrıs’ın evrakları kabul edilirken askerlik ertelemesinde kabul edilmemesinin izahı nasıl yapılabilir?” diye anlatıyor.

‘Mümkün değil, Güney’i tanımıyoruz’
Hastürer’in haberine göre Erkan Yakar, Rum Tina Adamidou ile yasal bir evlilik yaptı. Türkiye’den kaçmadı. Türkiye’de siyasi veya başka nedenlerle aranma durumu da yok. Askerliğini bir yıl erteleyerek Kıbrıs’a geldi. Evlendiler. Üç yıllık süreli ikamet izni çıktı. Çalışma iznini de aldı. Bu evraklar onun askerliğini ertelemesine yeterliydi. Evraklarını babasına, memleketi Erzurum’a gönderdi. Askerlik şubesi “Biz alamayız. Kaldığı yere en yakın Türk Konsolosluğu’na versin” dedi. En yakın kosolosluk Kuzey Lefkoşa’daydı. Yakar askerliğin ertelenmesi için başvuru yapacağını söyleyince konsolosluk görevlisi Yakar’ın Güney Kıbrıs’tan geldiğini anladı ve ‘elleri yanmış gibi tüm evrakları geri verip’ “Güney Kıbrıs’ı tanımıyoruz. Senin işlem yapman mümkün değil” dedi.

Ya askere gider, ya Kıbrıs’a dönemez...
Hastürer, Erkan Yakar’a gidip askerliğini yapıp gelse ne olacağını da soruyor. Yakar, “Gidip yaparım ama” deyip devam ediyor: “Güney Kıbrıs’ta bana verilen ikamet belgesi koşullarına göre altı aydan fazla Kıbrıs dışında kalırsam ikamet iznimin geçerliliği bitiyor. Geri gelemiyorum.” Tina Adamidou da “AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB ile üyelik müzakeresi yapan Türkiye’nin hayatın her alanında hele hele insani konularda tanımaması olamaz. Madem Kıbrıs Cumhuriyeti tanınmıyor, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarıyla Türkiye’ye giriş çıkışlarımıza neden izin veriliyor? İstanbul’a gitmek için seyahat planımız var. Ama elimiz ayağımız bağlı. Askerlik sorunu halledilmeden İstanbul’a gitsek, Erkan tutuklanıp askere götürülecek. Askere gittiği zaman Kıbrıs’a dönemeyecek. Resmen iki ateş arasında kaldık” diyor. (Yaşam Servisi)