Kidman'ın kampanyasına Çubukçu desteği

Kidman'ın kampanyasına Çubukçu desteği
Kidman'ın kampanyasına Çubukçu desteği
Kadınlara karşı şiddetin önlenmesi için ABD'li oyuncu Nicole Kidman'ın öncü olduğu 'Hayır Deyin' kampanyasına Bakan Çubukçu imza koydu


ANKARA- Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Birleşmiş Milletler Kadınlar İçin Kalkınma Fonu’nun (UNIFEM) öncülüğünde başlatılan ve kadınlara karşı şiddeti önlemeyi amaçlayan ‘Say No - Hayır Deyin’ kampanyasına imzasıyla katkı koydu. Kampanyanın öncü ve destekçileri arasında BM İyiniyet Elçisi, ABD’li oyuncu Nicole Kidman ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez gibi isimler de bulunuyor.
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun ‘Say No - Hayır Deyin’ kampanyasını imzalaması, UNIFEM bülteninde duyuruldu. Bakan Çubukçu’nun kampanyaya katılmakla kadınlara yaygın boyutta şiddet uygulandığı gerçeğini ve buna karşı ulusal ve küresel taraf olma gereğini tanıdığı belirtildi. Çubukçu’nun imzasıyla kadınlara karşı şiddetin önlenmesine yönelik kampanyanın ilke ve önerilerini kabul eden hükümet sayısı 69’a çıktı. Dünya çapında 600 dolayında parlamenter kampanyaya imza koymuş bulunuyor.
Devlet Bakanı Çubukçu, kampanyaya dahil olması dolayısıyla BM’ye yazdığı yazıda “UNIFEM’in büyük kitlelere; şiddeti dünyanın gündemine getirip çözülebilir bir sorun olduğunu vurgulamak suretiyle umut veren küresel kampanyası, ‘Kadınlara Karşı Şiddet’e Hayır Deyin’in bir parçası olmaktan son derece memnuniyet duymaktayım’ dedi.



KİMLER VAR?

 


BM’nin kadınlara karşı şiddetin önlenmesi amaçlı parlamentolar ve yönetimler nezdinde girişimde bulunmak için kurulan örgütü tarafından düzenlenen “Say NOö kampanyasına çok sayıda parlamenter yanında katkıda bulunan isimlerden bazıları da şöyle: Awa Ndiaye (Senegalli Bakan), Nicole Kidman (Oyuncu), Jakaya Mrisho Kikmete (Tanzanya Devlet Başkanı), Bajrahitiyabha Mahidol (Taylan Prensesi), Alexander Tcshappat (Bern Belediye Başkanı), Hugo Chavez (Venezuela Devlet Başkanı), Cristina Fernandez de Kirchner (Arjantin Cumhurbaşkanı), Oscar Arias (Kosta Rika Cumhurbaşkanı), Michael Martin (İrlanda Dışişleri Bakanı), Condolleezza Rice (ABD Eski Dışişleri Bakanı), Andea Jung (AVON firmasının CEO’su) (anka)