Kilisede kredi kartı katliamı!

Kilisede kredi kartı katliamı!
Kilisede kredi kartı katliamı!

?Finansal misyoner? Kevin Cross (üstte sağda) cemaat üyelerinin kartlarını kesmesine yardım ediyor. Kartlar mutfak robotunda (sağda), fırında ya da tavada imha ediliyor. FOTOĞRAFLAR: AFP

Kriz mağduru ABD'liler, soluğu 'inanç temelli mali yönetim' vaazları veren kiliselerde alıyor. Maneviyat üzerine konuşma yapılıyor, ardından kredi kartları kızgın yağda yok ediliyor...

KENDALL - ABD’liler ekonomik krizin yarattığı ruhsal bunalımlarını kiliselerinden gelecek yardımla çözüyor. Ama sadece manevi güç alarak değil... Kiliseler, özel kriz seansı hizmetleri vermeye başladı. ABD’liler, İncil’in öğretileri doğrultusunda yaşandığı takdirde insanın para kaynaklı sıkıntı yaşamayacağını söyleyen din adamlarını dinleyerek rahatlıyor.
Miami Vineyard Cemaati Kilisesi, üyelerine ‘inanç temelli finansal yönetim’ vaazları veriyor. Vaazın sonunda, dinleyiciler kredi kartlarını kesiyor, kartlar mikrodalga fırında veya tavada pişiriliyor. Birçok kilisede bu vaazların verildiğini söyleyen ‘finansal misyoner’ Kevin Cross, tüketim alışkanlıkları, şükür, maneviyata yönelme üzerine konuşmalar yaptıklarını, insanların böyle bir şeye ihtiyaç duyduklarını ve bir çeşit terapi olan yöntemle rahatladıklarını anlatıyor. 

Kredi kartı kesip rahatlıyorlar
Kredi kartlarının kızgın tavada ‘pişirilmesi’, mutfak robotunda parçalanması ya da elektrikli testereyle kesilmesi gibi işlemlerin, insanların kredi kartları ve finansal sisteme karşı duydukları öfkeyi yansıtmaları için iyi bir yöntem olduğunu söyleyen Cross, ekonomik kriz mağdurlarıyla birlikte dua edip öfkelerini dışa vurmalarını sağlıyor.
İnsanların günümüz finansal sisteminin yanlışlıkları yüzünden mutsuz olduğunu söyleyen Cross, “Sistemin bize dayattıklarını yapmaya mecbur olmadığımızı anlamamız gerekli” diyor. “Ne kadar harcarsak o kadar mutlu olacağımızı vaadeden bu sisteme karşı gelebilir ve mutlu olabiliriz” diye devam eden Cross, cemaat üyeleriyle tek tek ilgilenip kredi kartlarını kesmeleri, arabalarını satmaları ya da üzerlerine yük olan harcamalardan vazgeçmeleri için onlara cesaret veriyor. 

İngiltere’den psikolojik destek
İngiltere’de ise hükümet kriz mağdurlarına psikolojik destek imkânı sağlama kararı aldı. İş ve işçi bulma kurumları, aile hekimleri ve milli sağlık sistemine ait acil yardım hatlarına başvuran ve psikolojik sıkıntıları bulunduğunu belirten herkes, psikolojik danışmanlık hizmeti alacak. Hükümetin en kısa zamanda 3 bin 600 ekstra terapistin eğitilmesine, yüzlerce uzman hemşirenin görevlendirilmesine ve kliniklerde psikoterapi merkezi açılmasına çalıştığı açıklandı. (afp, aa)