Kilisenin taciz dosyası İrlanda'yı karıştırdı

Kilisenin taciz dosyası İrlanda'yı karıştırdı
Kilisenin taciz dosyası İrlanda'yı karıştırdı

İrlanda Adalet Bakanı Dermot Ahern (solda) belgeleri kamuoyuna açıkladı. Başpsikopos Diarmuid Martin?se olayla ilgili üzüntüsünü açıklarken, ?Bu işin özrü nasıl olur bilmiyorum? dedi. FOTOĞRAF: AFP

İrlanda, Katolik Kilisesi'nin ıslahevleri, yetimhaneler ve okullarda çocuklara yönelik cinsel tacizini konuşuyor. Hükümet özür diledi

DUBLIN - İrlanda’da kilise eşrafı çocukları yıllarca taciz etmiş. İrlanda’da hükümetin yaptırdığı soruşturma, ‘rahiplerin çocukları taciz ettiğini ve çocuklara yönelik bu suistimalin Dublin’deki din otoritelerince örtbas edildiğini’ ortaya koydu. İrlanda Adalet Bakanı Dermot Ahern’in dün açıkladığı, 1975-2004 arası dönemi kapsayan raporda, ‘rahiplerin büyük çoğunluğunun çocukların maruz bırakıldığı kötü muameleye göz yumduğu, çocukların iyiliğinin, kilisenin itibarının korunmasına dair endişelerin gerisinde kaldığını, kilisenin yapısı ve kuralları kadar, devletin kiliseyle ilgili meseleleri yasaların kapsamı dışında tutmasının da bu tür olayların gizli kalmasını kolaylaştırdığı’ ifade edildi.
İncelemeye alınan dönemde, çocuklara cinsel tacizde bulunulduğuna yönelik 320 şikayetin tespit edildiğine yer verilen raporda, İrlanda polisi de bu tür şikayetleri görmezden gelmek, olayları soruşturmak yerine din otoritelerine bildirmekle itham edildi. Dublin Başpiskoposluğu’nun 1995’e kadar, taciz şikayetlerini sivil otoritelere bildirmediğine işaret edilen raporda, incelenen dönemde tüm bölge başpiskoposlarının bu tür şikayetlerden haberdar olduğu açıklandı. 

Hükümet özür diledi
Adalet Bakanlığı, raporu kamuoyuyla paylaştıktan sonra yaptığı yazılı açıklamada, devlet kurumlarına yönelik eleştirileri kabul ederek, “Hükümetin, devlet adına, bu hatalardan dolayı özür dilediğini” söyledi. Hükümet, Katolik Kilisesi’nce idare edilen okullarda, ıslahevlerinde ve yetimhanelerde, çocukların cinsel taciz ve dayak gibi kötü muamelelere maruz bırakıldığına yönelik iddialar üzerine bu soruşturmayı yaptırmış, kiliseye ait 60 bin gizli dosyayı soruşturma komisyonuna teslim eden Dublin Başpiskoposu Diarmuid Martin, “Rapor hepimizi şoke edecek” demişti. (aa)