Killers'ın 'yaşlanmışı' da yeğdir

Killers'ın 'yaşlanmışı' da yeğdir
Killers'ın 'yaşlanmışı' da yeğdir
Haber: BANU ÖĞÜT / Arşivi

New York ’ta post punk’ın yeniden keşfedildiği, ‘disco’ kelimesinin gitarlı grupların kulağını artık pek de tırmalamadığı zamanlar… Takım elbiseli birkaç adamın aniden ortaya çıkıp dance punk furyasını yeniden başlattığı dönemde ‘Somebody Told Me’ buradaki mekânların bile ‘mutlak çalınacak’ parçalarının başında geliyor, enerjinin düştüğü anda imdada koşuyordu şüphesiz.
O zamandan geriye takım elbiseli fazla grup kalmamasının yanında, son dört albümüne bakıldığında vaktiyle enerjisiyle hayran bırakan Las Vegas’lı ekip The Killers’ın da artık yaş aldığı aşikâr. Zira yıllar evvel dance-punk tınılarla dans pistlerini yakan grup bugün daha ayakları yere basan bir müziğin peşinde. Bunun göstergesi ‘Battle Born’ önceki albümlerden izler taşısa da iki sene soluklanmak için ara veren grubun kafasını toparlayıp daha ciddi bir albüm için bir araya geldiklerini düşündürüyor. 2006’da yayınladıkları synth-rock ağırlıklı ‘Sam’s Town’a göz kırpan albüm, şarkı sözlerinde de ekibin ‘Hot Fuss’tan sonra epey yol kat ettiklerini gösteriyor. 80’leri hatırlatan ‘Flesh and Bone’ ile açılan albümün ilk single’ı ‘Runaways’ melodi yoksunu albümün en melodik parçası. Brandon Flowers ‘ın ‘When You Were Young’ın kardeşi diye tabir ettiği parça grubun ilk zamanlarına bir nebze de olsa götürüyor. Düz vokaller ve durağan tınılarla birlikte ‘Battle Born’u ayakları yere basan bir albüm yapan detaylardan biri de şarkı sözlerinin ağırlığı. Şimdiye kadar şeffaf şarkı sözleriyle derdini anlatan Flowers bu kez daha derin hikâyeler tercih etmiş. ‘Miss Atomic Bomb’ parçasında bir aşk hikâyesiyle ve atom bombası arasında kurduğu analoji albüme bu anlamda fazla bile gelmiş.
‘Battle Born’ ağır havası itibariyle, son iki yılda yayınladıkları solo albümlerinin ardından tekrar bir araya gelmeyeceklerini düşündüren ekibin ‘geri döndük’ mesajını asla taşımıyor. Fakat şimdiye kadarki albümlerinin tam da ortasında duran, yaşlanmış bir Killers’dan beklenebilecek bir albüm için sıkıcı demek yanlış olur.


  ETİKETLER:

  New York

  ,

  YAŞ

  ,

  aşk

  ,

  Rock

  ,

  Bugün