Kilolu Barbie'ye eleştiri yağmuru

Kilolu Barbie'ye eleştiri yağmuru
Kilolu Barbie'ye eleştiri yağmuru
Barbie'nin gerçeklik dışı ölçüleri, yeni Barbie fikirlerinin doğmasına neden oldu. Bunlardan biri olan fazla kilolu Barbie, insanlardan hem olumlu, hem de olumsuz geri dönüşler alıyor.

Uzun boylu, zayıf Barbie figürü, senelerce çocukların oyuncak sepetinin baş köşesinde durdu. Ancak son dönemlerde çocuklara yanlış bir vücut imgesini pompaladığı için toplum tarafından topa tutulmaya başlandı. Oyuncak bebeğin üretici firması, uzun bir süre Barbie’nin sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olduğunu ve çocukları olumlu etkilediğini iddia edip tepkilere karşı çıkmıştı. Ancak anoreksiya gibi beslenme bozukluklarının başlangıç yaşının oldukça düşmesi firmayı daha gerçekçi figürler hakkında düşünmeye itti.

Normal fiziksel ölçülerde, daha kısa boylu ve toplu Barbie’lerden sonra şimdi bir grup insanın ortaya attığı Barbie fikri tartışılıyor. Fazla kilolu mankenlerin oluşturduğu bir sosyal paylaşım platformunda bu kilolu Barbie insanların beğenisine sunuldu. Ama bu Barbie de zafiyet geçirmesine ramak kalan orijinal Barbie gibi eleştiri yağmuruna tutuldu. Bazı kesimler özellikle Amerika’da artan fazla kilo problemini gerçekçi bir biçimde yansıttığı için Barbie’yi başarılı bulurken, pek çok insan her yıl binlerce insanın ölümüne neden olan obeziteyi normalleştirdiği için bebeği tepkiyle karşıladı. “Barbie’nin yanında aksesuar olarak tansiyon aleti de verilmeli. Kolesterol ölçümü yapılmış halde satışa sunulmalı” gibi tepkiler alan bebeğin üzerine yapılan ateşli tartışma, bu platin saçlı plastik oyuncağın aslında sadece bir oyuncak olmadığını kanıtlar gibi.

Barbie, kızının ve arkadaşlarının küçük bebekler yerine yetişkin kadın bibloları ve bebekleriyle daha fazla oynamayı sevdiğini fark eden ABD ’li iş kadını Ruth Handler tarafından yaratıldı. Handler, bunun üzerine gerçeğe yakın ve üç boyutlu bir bebek yapmaya karar verdi. Kızının adı olan Barbara’yı kullanan Handler’ın bu fikrini yöneticilerinin çoğu erkek olan Mattel firması ilk etapta reddetti. Ancak daha sonra firma kadının ısrarlarına dayanamadı ve ilk prototip 1959 yılında üretildi. O günden bu güne Barbie pek çok yan ürünüyle birlikte bütün dünyada başlı başına bir sektöre dönüştü.