Kim 64 milyarla sınıf atlar?

Kim 500 milyar ister? Herkes. Ama hiçbir şey sadece istemekle olmuyor.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Kim 500 milyar ister? Herkes. Ama hiçbir şey sadece istemekle olmuyor. Önce aylar süren bir telefon numarası düşürme macerasında evliya sabrı göstermek, sonra telefonda sorulan soruya doğru cevap vermek, kameralar karşısında 10 kişi arasından sıyrılıp spotlar
altında, gözlerini size kilitlemiş bir adamın 'Emin misiniz, son kararınız mı?' soruları arasında 'elâleme rezil olmadan' doğru cevapları sıralamak zorundasınız. Cesaret edebiliyorsanız ve bilgi dağarcığınıza güveniyorsanız 500 milyar sizin. En çok kazandıran bilgi yarışmasında, 500 milyar hâlâ 'ulaşılmaz' olmayı sürdürüyor.Ama bu rakama yaklaşanlar da yok değil. Örneğin 64 milyar kazananlar. Yukarıda sayılan zahmetli işlemlerden başarıyla sıyrılmış olan altı kişi, yarışma sonrasını anlattılar. Görünen o ki, Türkiye'de 64 milyar iyi bir para ama hayat değiştirecek kadar değil.
Geçen sene ortalarında, çalıştığı firma kriz sebebiyle kapanan, altı aya yakın işsiz kalan birinin hayattan aldığı en büyük intikam, yeni bir iş ile 64 milyarın bir arada gelmesi olsa gerek. Kamil Şahin'in,
'hayatına renk gelsin' diye çevirdiği numaraların ona geri dönüşü epey alacalı olmuş.
Program onunla başlayıp onunla bitmiş.
Arkada bekleyen yarışmacıların onunla ilgili düşüncelerini tahmin etmek pek zor değil.
"Sona doğru, 'Diğer arkadaşların vaktini almayayım' gibilerinden bir şeyler söyledim,"
diyor. "Kenan Işık da 'Yok canım, umarım onlar da benim gibi zevkle izliyorlardır' dedi." Programdan sonra elbiselerini almak için arka odaya gittiğinde umulanın tersine yarışmacıların program yapımcılarıyla tartıştıklarını görmüş. "Halbuki yapımcılar
'İstediğiniz kadar düşünebilirsiniz' demişti," diyor. Şahin, 125 milyarlık soruyu bilmek için uğraştığından 64 milyara sevinme fırsatı olmamış. "Normal karşıladım, çok heyecanlanmadım çünkü beklentiyle gitmedim oraya. İşe başlamıştım, değişiklik olsun diye katılmıştım," diyor.
Vergiler kesildikten sonra eline geçen 51 milyarın hayatında 'süper bir değişiklik' yapmadığını söylüyor Şahin. "Güzel bir para tabii,' diyor "Ama hayatımı sonuna kadar garanti edecek kadar değil." Paranın bir kısmıyla araba alan, kalanını da bankaya yatıran Şahin'in açıklaması da Türkiye gerçeğini ortaya koyuyor: "Bu dönemde ne olacağı belli olmaz."
İkinci soruda (1 Kasım 2001 itibarıyla, tedavüldeki en küçük banknot hangisidir?) takılmasının nedenini ise şu olayı anlatarak açıklıyor: "100.000 mi 250.000 TL mi diye tereddüt ettim, çünkü yarışmadan iki gün önce ekmek almak için 100.000 TL verdiğimde, bakkal 'Abi bunlar geçmiyor' demişti."
Kim 500 Milyar İster'e katılıp büyük ikramiyelerden birini kazandığınızda, sokakta, sevgi gösterilerinde bulunanlara karşı da hazırlıklı olmanız gerekiyor.
"Tebrik ediyorlardı. '125 milyarlık soruyu nasıl bilemediniz?' diye soranlar da oluyordu."
"O ortamı herkesin bir kere yaşamasını istiyorum; çok egzotik bir ortam. Karşınızda beş kamera, yanda, arkada kameralar, üstte spotlar. Sanki ikinci şubede birileri sizi sorguluyor." İkinci şube bilinmez ama bu sorgulamadan alınacak sonucun kimseyi üzmediği kesin. Yarışmaya girdiğinde borçluymuş Şahin. Hatta "Gırtlağıma kadar borçluydum, bitmiştim," diyor. Hayatında nelerin değiştiğini ise şöyle açıklıyor:
"Bir toprak düşünün, çatlamış. Su verdiğiniz zaman, hep yarıklardan aşağı gider. Suyu üstte tutamazsınız, benimki de öyle oldu. O paralarla yarıkları doldurmaya çalıştık, para bitti." 64 milyar kazanan Namık Kemal Şahin, ironik bir şekilde parayı hiç sevmeyenlerden. "Cebimde diyelim ki beş milyon para var. Abartmıyorum, popülizm de yapmıyorum, acil hastaneye gitmesi gereken bir insan gördüm, beş milyonu verip eve yürüyerek giderim."
Onu 125 milyardan eden, 16 milyarlık soruda joker hakkını kullanması olmuş.
125 milyarlık soruda coğrafya mezunu kızı, önünde atlas açık, onu bekliyor olacakmış. Ama "Allah insana bir şeyi kısmet etmişse o olur."
Şahin sokakta hâlâ tanınıyor. Ama üzüldüğü bir nokta var, o da insanların 'Nasıl bir duygu?' diye soracaklarına 'Paranızı aldınız mı?' diye sormaları.
Merak edenler için: Yarışmayı takip eden
çarşamba günü çekini almış.
Kazandığı an Kenan Işık'a "Şu an ne hissettiğimi size söylemem mümkün değil ama bir 24 saat geçsin, bunu bir kitap haline dönüştürürüm," diyen Şahin, Kenan Işık için de "Harika bir adam. Tiyatroculuğunu bir kenara koyuyorum, inanılmaz bir psikolog," diyor.
Recep Kamil Mantarcı'yla buluşma noktamız Bağdat Caddesi'ndeki D & R. Hızla gelmekte olan Audi TT'nin uyandırdığı 'İşte 64 milyarın sahibi' düşüncesi, TT'nin frene basmadan yoluna devam etmesiyle yok oluyor. Birkaç dakika sonra ise eski bir Peugeot'nun içinden el sallıyor 64 milyarın 'gerçek' sahibi. "Hayatımda fazla bir şey değişmedi, arabamı bile değiştirmedim," diyor Mantarcı. Ailece bilgi yarışmalarına, kitap okumaya karşı ilgileri olması, Kim 500 Milyar
İster'e katılmasında etkili olmuş. Mantarcı 'önemli olan yarışmak' klişesine inanmıyor. "Sadece yarışmaya geldik demek pek doğru değil. Yalan değil de, tam ifade etmiyor gerçeği. Allah'tan niye buradasın diye sormadı Kenan Işık, söyleyecektim yani," diyor. Kenan Işık'ın 'keyifli bir insan' olduğunu düşünüyor. Kazandığı anı ise "Tam anlatılabilecek bir şey değil ama keyifli bir duygu," diye ifade ediyor. Koltuğa oturduğunda hiçbir heyecanı yokmuş. Aradıklarında daha heyecanlıymış.
Bankaya girdiğinde 'Aaa' diyenler, yan apartmanların kapıcıları, bakkal, Van'dan arayan bir kişi, Mantarcı'nın tebrikçileri. Milli Piyango'da büyük ikramiye kazananların sıkça karşılaştığı bir sorun onun da telefonunu meşgul etmiş: Para isteyenler! Birkaç gün eve girmemiş, sonra da sorunu kökten çözecek cevabı vermiş arayanlara:
"Ben kardeşiyim onun, yok, yurtdışına gitti."
Geçen senenin 64 milyarı için "Bayağı iyi bir paraydı," diyor Timuçin. "Tabii ki insanı çok rahatlatıyor. Kriz filan bizi hiç etkilemedi. Etkilememesi gerekirdi zaten." Küçüklüğünden beri yarışmaları seven ve Kim 500 Milyar İster'i de her zaman izleyen biri Timuçin. Hatta sevmekle kalmayıp oturduğu yerden bütün soruları bilenlerden. Şansını denemek isteyince eşi teşvik etmiş ve numarayı düşürme süreci başlamış: Üç ay. Oraya gittiğinde ise bunca zahmetten sonra neredeyse bırakacakmış yarışmayı. "Moralim bozuldu," diyor. "Genç genç çocuklar; bilgisayar kullanmaya çok alışkın ve yatkınlar. Sıralama sorularını biliyordum ama hepsi benden önce cevaplıyordu." Fakat son gülen ve 64 milyarı gören o olmuş. Seyircinin tezahüratı için "Hâlâ kulaklarımda," diyor. 125 milyarlık sorunun cevabını bilmediğinden parayı riske atmamış: "Bir kere geliyor böyle bir şans. Atmasyon olmaz."
Yarışmanın ertesi günü, Bağdat Caddesi'ne giderken, yolda iki aile çevirip tebrik
etmiş Timuçin'i, 'Bizim semtimizden böyle bir kişi çıktığı için gurur duyduk' sözleriyle.
Yarışmaya sevgilisinin teşviki ile katılan Çalışkan, "Genellikle yarışmayı beraber izliyoruz. Soruların çoğunluğuna cevap verdiğimden katılmam konusunda ısrar etti. Derler ya her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır diye, işte öyle bir şey," diyor.
64 milyar hayatında fazla değişiklik yapmamış. Sadece daha rahat harcama yapabilme, fazla hesap yapmadan istediklerini
yerine getirebilme imkânı sağlamış. "Lüks isteklerim yok," diyor Çalışkan. "Zevklerim sinemaya, klasik müzik konserlerine, operaya, resim sergilerine gitmek, iyi bir yerde, güzel bir akşam yemeği... Tabii tüm bunları sevdiğiniz biri ile yaptığınızda çok farklı oluyor ve kendimi mutlu hissediyorum. Sevmek ve sevildiğini hissedebilmek dünyadaki en güzel şey." Hem romantik hem milyarder!
Yarışma jeneriklerinde yer alması, tanınmasının devamını sağlıyormuş.
"Bakıyorlar, bazen konuşanlar da oluyor," diyor.Kamil Şahin
 • Yaş: 33
 • Meslek: Bilgisayar mühendisi/Raks Telekom'da proje yöneticisi
 • Medeni hal: Bekâr
 • Kazandıran soru: Ünlü çilekeş düşünür Diyojen'in doğduğu şehir hangisidir? (Sinop)
 • En lüks harcama: "Citroen marka araba"


  Namık Kemal Şahin
 • Yaş: 50
 • Meslek: İktisatçı / Emekli
 • Medeni hal: Evli
 • Kazandıran soru: İstanbul'da ilk kahvehane hangi padişah zamanında açılmıştır? (Kanuni)
  En lüks harcama: "Borçlarımı verdim, kızımı evlendirdim, kardeşim evlendi ona yardım ettik. Spor kulübüm var. 100'ün üzerinde sporcum var, onlara katkılarım oldu. Çevremde paraya ihtiyacı olanlar vardı. Parayı dengeli olarak dağıttım, şimdi yeni yarışmalar bekliyorum."


  Recep Kamil Mantarcı
 • Yaş: 37
 • Meslek: Kaset-CD pazarlama şirketi Durusel'in sahibi
 • Medeni hal: Evli
 • Kazandıran soru: Aynı renklerden oluşan iki ülke bayrağı hangisidir? (Belçika ve Almanya)
 • En lüks harcama: "Pek de lüks bir harcama yapmadım. Avrupa'da birkaç ülkeye tatile gittik, belki orada biraz hovardaca harcamış olabilirim. Birkaç yatırım yaptım."


  Tunç Timuçin
 • Yaş: 62
 • Meslek: Emekli deniz subayı / Uzakdoğu gemi kaptanı
 • Medeni hal: Evli
 • Kazandıran soru: New York şehri kurulduğunda, adı neydi? (New Amsterdam)
 • En lüks harcama: "O sırada küçük kızım evlenme arifesindeydi. Onun ihtiyaçları vardı, hepsini rahatlıkla karşıladık. Eşime bir Rover, kendime de Hyundai Elantra aldım."


  Hasan Çalışkan
 • Yaş: 55
 • Meslek: Emekli subay. Ordudan ayrıldıktan
  sonra MAN, ENKA, GAMA şirketlerinin yurtiçi ve yurtdışı temsilciliklerinde idareci olarak çalışmış.
 • Medeni hal: "Eşimden ayrıldım. İki çocuğum var."
 • Kazandıran soru: Üst üste üç kere, tüm zamanların en iyi filmi seçilen film hangisidir? (Yurttaş Kane)
 • En lüks harcama: "O kadar lüks şeyler aldığımı söyleyemem. Sadece evimin bazı eşyalarını yeniledim. Kendi evim ve arabam vardı. Yeterli birikimim de olduğundan fazla sıkıntı hissetmeden yaşamımı sürdürüyordum. Tabii ki bu krizden önceydi."


  Oğuzhan İlbay
 • Yaş: 48
 • Meslek: Elektronik mühendisi
 • Medeni hal: Evli
 • Kazandıran soru: Elhamra Sarayı hangi ülkededir? (İspanya)İlbay çiçeği burnunda bir 64 milyar sahibi. Annesinin ısrarı sonucu yarışmaya katılmış ve kazandığı paranın hayatını değiştirmeyeceğini söylüyor.
  "Hayat çizgimin altına inmeyi ya da üstüne çıkmayı istemiyorum. Daha lüks bir ev alma düşüncem yok. 24 yaşımdan beri çalışıyorum. Hep üretici oldum. Para pulla değil, yaptığım işle anılmak istiyorum," diyor.
 • Not: Bu konuyu hazırlarken 64 milyar kazanan yarışmacılara Aycan Çankaya da eklendi.