Kımıldamadan zayıflamak isteyenlere: Bulmaca diyeti

LONDRA - En sevdiğiniz koltuğunuza kurulup, kıpırdamadan oturarak kilo vermek istiyorsanız saatte 90 kalori yakabileceğiniz Sudoku diyetini deneyin. Bu şaşırtıcı iddia zihinsel beceri uzmanları tarafından, zihin egzersizi sitelerine daha çok kullanıcı kazandırmak için ileri sürüldü.
‘Cannyminds.com’ adlı internet sitesinden araştırmacı Tim Forrester, bir saat boyunca bulmaca çözmenin 90 kalorinin yakılmasını sağladığını iddia ediyor. Forrester, “Beynimiz normal faaliyetlerini sürdürebilmek için her saniye 0.1 kaloriye ihtiyaç duyar. Bulmaca çözmek gibi beynimizi çalıştıran bir şeyler yaptığımızda dakikada 1.5 kalori yakarız” diye konuşuyor.
İngiltere Beslenme  ve Diyetetik Kurumu da Forrester’ın bu iddiasını bir noktaya kadar destekliyor. Kurumun sözcüsü “Zor şeyleri düşündüğümüzde beynimiz normalden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve bu enerjiyi kalori yakarak da temin edebilir” diyor. Ancak bu durumun kişileri daha zayıflatacağı anlamına gelmeyeceğini belirten kurum sözcüsü kilo vermek isteyenleri yine de  egzersiz yapmaya davet ediyor. (The Daily Mail)