'Kimim ki dini kanunu sorgulayayım'

'Kimim ki dini kanunu sorgulayayım'
'Kimim ki dini kanunu sorgulayayım'

Malezya?da kırbaç cezasına çarptırılan ilk kadın olan, iki çocuk annesi 32 yaşındaki Shukarno, ?Yasaya uymak istiyorum? diyor. FOTOĞRAF: REUTERS

Malezya'da bira içtiği için kırbaç cezasına çarptırılan Shukarno, Af Örgütü'nün yardım teklifini reddetti

KUALA LUMPUR - Malezya’da bira içtiği gerekçesiyle kırbaç cezasına çarptırılan Kartika Sari Dewi Shukarno, Uluslararası Af Örgütü’nün yardım teklifini reddetti ve cezasına razı olduğunu söyledi. Malezya’da kırbaç cezasına çarptırılan ilk kadın olan, iki çocuk annesi 32 yaşındaki Shukarno, “Yasaya uymak istiyorum. Ben kimim ki din yetkililerinin kanunlarını sorguluyayım? Bu beni aşar” diye konuştu. Yarı zamanlı modellik yapan Shukarno, ülkenin doğusundaki Pahang eyaletinde, bir otelin gece kulübüne Ağustos 2008’de düzenlenen baskın sırasında bira içerken yakalanmış ve altı kez kırbaçlanma cezasına çarptırılmıştı. Malezya’da mahkeme tarafından suçlu bulunan kadınlar, genelde kırbaç cezasına çarptırılmıyor. Bu ceza, çoğunlukla erkek suçlular için uygulanıyor ve özel eğitim almış yetkililer tarafından cezaevlerinde infaz ediliyor.

Müslümanlar için dini suç
Alkol tüketimi, Malezya’da sacede Müslümanlar için dini suç kabul ediliyor. Ülkede nüfusun üçte ikisini Müslümanlar oluşturuyor. Suçlananlar, genellikle aile içi sorunlara ve ahlaki konulara bakan şeriat mahkemelerinde yargılanıyor. (aa)