Kimliği 15 yıl sonra anlaşıldı

Kimliği 15 yıl sonra anlaşıldı
Kimliği 15 yıl sonra anlaşıldı

?O? kadın, 75 yaşına basan Soccarras?mış.

ABD'de 1984 yılında bir alışveriş merkezinde kaybolmuş, dolanırken bulunan alzheimer hastası kadının kim olduğu daha dün ortaya çıktı

TRENTON - 15 yıl önce ABD, New Jersey’de bir alışveriş merkezinde kendi kendine dolanırken bulunan alzheimer hastası kadının kimliği nihayet ortaya çıktı. İnsan Hizmetleri polis departmanı, kadının 28 Mart’ta 75 yaşına basan, Kolombiya doğumlu Elba Leonor Diaz Soccarras olduğunu tespit etti. Görevlilerin, ABD’de kimliği belirsiz kadınların kod adıyla, ‘Jane Doe’ olarak bildiği kadın, yıllardır New Jersey psikiyatri hastanesinde yatıyordu. Kadının kimliği kızıyla küs olduğu için halkın verdiği ipucu niteliğindeki bilgiler ışığında güçlükle ortaya çıkarılabildi.
Diaz, 1994’te Woodbridge Center Alışveriş Merkezi’nde bulundu. İyi giyimliydi, boş bir cüzdanı vardı, yolunu kaybetmiş ve konuşamaz durumdaydı. Parmak izleri, ipucu vermedi. ABD vatandaşı olup olmadığı bile tespit edilemeyince devlet bakımevine alınamadı ve psikiyatri hastanesine kabul edildi. 

Kızı çok şaşırdı
New Jersey İnsan Hizmetleri polis departmanından Eduardo Ojeda, geçen yıl dosyanın kapanacağı duyurusunu alınca, bir kamuoyu çağrısı yapmaya karar verdi ve kadın hakkında bilgiler yağmaya başladı: Uzun yıllar Brooklyn’de yaşamıştı, tek kızına fabrikalarda çalışarak bakmıştı, Woodbridge’de sık rastlanan, neredeyse her gün bir fast food restoranda cheeseburger yiyen, kahve içen yaşlı kadındı. İpuçları, polisi hâlâ Brooklyn’de yaşayan kızına ulaştırdı.
Kızı çok şaşırdı zira uzun yıllardır görüşmediği annesinin on yıllar önce Kolombiya’ya döndüğünü sanıyordu. Kimliği ve yasal göçmenlik durumu tespit edilen Diaz, sonunda devletin verdiği sağlık bakımı haklarından faydalanabilecek. (ap)