'Kimlikler' bu yıl İstanbul'da keşfediliyor

'Kimlikler' bu yıl İstanbul'da keşfediliyor
'Kimlikler' bu yıl İstanbul'da keşfediliyor

Bu yıl ikinci kere İstanbul ’u sergi mekanı olarak seçen İtalya merkezli International ArtExpo, 20 ülkeden 90 sanatçının işlerini İstanbul’da iki ayrı mekânda vitrine çıkartıyor. Asmalımescit’teki Koza Görsel Sanat Derneği ve Levent Büyükdere Caddesi’ndeki Avantgarde Hotel’da açılan sergide fotoğraf, video art, grafik, illüstrasyon ve performans sanatçılarının eserleri yer alıyor. Serginin İspanyol küratörleri Ramuntcho Robles Quevedo ve Marta Stella, sergi fikrini şöyle anlatıyor:
“Eserlerin seçimi temel olarak kimlik kavramıyla ve kavramın kentler, bedenler, kültürler ve birbirine karışan sınırlar üzerindeki izdüşümleriyle biçimlendi. Her gün farklı kimlikleri ve rollerin çokluğunu deneyimliyoruz; sosyal yaşamın sosyal kimliklerimizi nasıl şekillendirdiğiyle yüzleşiyoruz; bedenimiz ve estetik beğenimiz fiziksel ve cinsel kimliklerimizi oluşturuyor.”
23 Aralık’a kadar sürecek bu yılki serginin ödülü de var: Küratörler tarafından sergiye katılanlar arasından seçilecek bir sanatçı, Venedik’te kişisel sergi açacak, ayrıca İtalya’da bir haftalık rezidans programı kazanacak ve bir yıl süreyle uluslararası festivallere katılımı sağlanacak.
Sergiyi düzenleyen International ArtExpo 2001’de İtalya’da güncel sanat alanında çalışan bir grup bağımsız sanatçı tarafından kuruldu ve şu ana kadar pek çok ülkede müzeler, galeriler ve sanat kurumlarıyla ortak etkinlikler düzenledi.