Kimsede göremezsiniz sadece size ait

Kimsede göremezsiniz sadece size ait
Kimsede göremezsiniz sadece size ait
Çocukluğundan beri sanatın içinde yaşadı. Tasarım, hobi olarak hayatının bir parçasıyken, seyahatlerinden bulduğu farklı parçaları kendisi ve yakınları için takılabilir tasarımlara dönüştürmeye başladı. Ve 5 yıl önce kurumsal hayattan ayrılarak tasarıma profesyonel olarak yönelmeye karar verip markası Tohum'u hayata geçirdi. Verda Alaton ve tasarımlarıyla tanışın.
Haber: GÜLBİN ÖZBEY - gulbin.ozbey@radikal.com.tr / Arşivi

Yalın, doğal, ve çarpıcı… Tohum tasarımlarının en büyük özelliği her bir tasarımın tamemen tek ve el işçiliğiyle çalışılıyor olması. Dolayısıyla her bir parça sadece bir kişide ve tamamen ona özgü oluyor. Yani aynı doğada her bir tohumun eşi olmayan bir çiçek veya ağaca dönüşecek olması gibi…
Tohum’un özünde her tasarımda doğa ile bir olmak var. Akımlar ve trendlere bağlı olmaktansa, tasarımların his, doku ve felsefe olarak taşıyan kişi ile buluşması Verda Alaton için en önemli kriter. Doğadan gelen her türlü malzeme Tohum tasarımlarında hayat bulabiliyor. Nadir doğal taşlar, kristaller, bademler, meteorlar, fosiller, farklı ahşap türleri, tohumlar, boynuzlar, deniz kabukları bunlardan sadece bazıları. Bu malzemelerin her birinin özelliği kendine has olmaları.


Tohum’un son koleksiyonu Terra, renkli, taze, tarçından, bademlere, boynuzlara kadar pek çok farklı malzemenin bir arada kullanıldığı, etnik ama aynı zamanda şehirli bir koleksiyon. Alaton, yıllardır Afrika ve Asya’nın farklı ve zorlu bölgelerine seyahat ediyor. Bu seyahatlerde kabileleri ziyaret ediyor, farklı kültürleri ve sanatlarını inceliyor. Tasarımcı “Bu yolculuklar benim için büyük ilham kaynağı. Doğal olanda güzelliği bulmak, yalınlığın içinde bunu bedenimizde ifade edebilme fikrini Tohum’la modern bir şekilde yansıtmaya çalışıyorum.” diyor. Afrika’dan aldığı ilham daha önceki koleksiyonlarda gümüş ve geometric formlara yansırken, son koleksiyon Terra’da kıtanın neşesini, renkli enerjisini, farklı kombinasyonlarla kendini göstermiş. Verda Alaton’un Afrika sanatlarına tutkusu 20’li yaşlarının başında başlamış. Yurtdışında yaşadığı o senelerde bu sanatı tanıma ve çalışma fırsatı yaratmış kendine. Doğal dokular, çarpıcı ifadeler, geometric formlar ve bunlarla birlikte bu sanatın hayatın yaşayan bir parçası olması tasarımcıyı çok etkilemiş. “Afrika ile ülkemizin kolonial anlamda, tarihi ortak bir geçmişi olmamasından dolayı, ülkemizde bu sanat pek fazla tanınmıyor ancak yayılması için çalışmalar yapıyorum.”diyor. Tohum’da sadece hazır koleksiyonlar yok. Kişiye özel tasarım da yapılıyor. Alaton, kişiyi tanıdıktan, hayat değerlerini, yaşam tarzını, stilini öğrendikten sonra, karakterine, tutkularına göre tasarım yapmanın keyfinin bir başka olduğunu söylüyor. Peki bu harika ve farklı tasarımları nasıl kıyafetlerle kombinlemeliyiz? Tasarımcının önerisi sade, çok desenli olmayan kıyafetlerden yana. Ama asıl önemli olanın kişinin kendisini bütünde nasıl ifade etmek istediği olduğunu düşünüyor.

Tohum tasarımları http://instagram.com/tohumdesign üzerinden ulaşılıp seçilebilir. Ayrıca İKSV Tasarım mağazasından, farklı dönemlerde Beymen mağazalarında, Fezz of Bodrum, Bazen Alaçatı, Bashaque’s Alaçatı, www.hipicon.com, www.collektif.com üzerinden ve tüm koleksiyonlar için info@tohumdesign.com’a mail atılarak bilgi alınabilir.

Savaş öldürür, içgüdülerine yenilme!
Afrikalı askerlerin bir şempanzenin eline kalashnikov vermeleriyle şempanzenin ateş etmeye başlaması gibi hayvani bir içgüdünün altının çizildiği bir videodan ilham alınarak “war kills” (savaş öldürür) sloganıyla yola çıkan kalashnikov monkey tişört markası, anti militarist yaklaşımıyla savaş karşıtı, ironik ve kolaj ağırlıklı görselleri kullanarak %100 pamuk üzerine ipek apre gibi teknikler kullanarak yumuşak dokunuşlu, rahat ve fit kalıplar sunuyor. Beyaz üzerine düşünülmüş, ironik ve zevkli kolajların öne çıktığı tişört gamına, flamlı beyaz süprem üzerine pistole ile renklendirilerek oluşturulan daha renkli gruplar gün geçtikçe yeni denemeler olarak koleksiyona ekleniyor. Tişörtleri Halt Boutique Galata, mecrea ve lidyana.com’da bulabilirsiniz.