Kimsenin görmediği Warhol'lar sergisi

Pop Art’ın ikonik ismi Andy Warhol’un daha görücüye çıkmayan erken dönem çizimleri, Danimarka’daki Louisiana Modern Sanat Müzesi’nde 21 Şubat’a kadar sergileniyor.
Hollandalı galerici Danial Blau, 1950’li yıllarda resmedilmiş eserleri Andy Warhol Vakfı’nın koleksiyonundan keşfetti ve ilk defa sergilenmek üzere hazırladı. Andy Warhol’un 20 yaşlarında çizdiği yaklaşık 300 eserinden oluşan koleksiyonun 280 sayfalık 200 resimden oluşan kitapçığı serginin ikinci haftasında satışa sunuldu.
Warhol’un teknik geçmişi ile ilgili önemli ipuçları veren ve Warhol tarzına yeni boyutlar kazandıran resimler, koleksiyonseverler tarafından satın alınabiliyor. Blau, sanatçının çok gençken çizdiği resimlerin kendisini heyecanlandırdığının, çünkü pop art tarzına uzak, daha hassas karakterli resimler olduklarının altını çizdi ve keşfedilmeyi bekleyen birçok eserin olduğunu da belirtti. 2008’de Warhol’un ‘Eight Elvises’ isimli resmi 100 milyon dolara satılmıştı. Koleksiyon Danimarka’dan sonra Hollanda ’da sergilenecek.


  ETİKETLER:

  Hollanda

  ,

  sanat

  ,

  Modern

  ,

  Resmi

  ,

  Uzak