Kına gecesinden cenaze merasimine!

Kına gecesinden cenaze merasimine!
Kına gecesinden cenaze merasimine!
TRT'de yayınlanan Filinta 'Bin Yılın Şafağında' nın dün gece yayınlanan 28. bölümünde, dizinin sevilen karakterlerinden Kadı Gıyaseddin öldü. Geçtiğimiz sezondan bu yana dizinin başrollerinden Kadı Gıyaseddin karakteriyle ekrana gelen usta sanatçı Mehmet Özgür, diziye veda etti. 

RADİKAL - EsFilm’in yapımcılığını üstlendiği Filinta ‘Bin Yılın Şafağında’ dizisinin ün gece yayınlanan bölümünde  Yüce Meclis ve Kardeşlik Teşkilatı, Padişah’ın hocası Kadı Gıyaseddin’i öldürdü. Bu saldırı , Osmanlı Bankasına ve İstihbarat Teşkilatına önemli bir darbe vururken, Padişah’ın kızı da kaçırıldı.

Dizinin dün gece şunlar yaşandı: Bir casus olarak Osmanlı topraklarına sızan,  manastır  savaşçılarından Farah (Berrak Tüzünataç)  ve Celal’in (Rıza Kocaoğlu) olduğu grup, Süreyya (Nur Fettahoğlu) ve  Bıçak Ali’nin (Cem Uçan)  kına gecesini, yaptıkları baskınla kana buladı. Ve bu çatışma sırasında Kadı Gıyaseddin (Mehmet Özgür) hayatını kaybetti, karısı Ayşe Hatun (Burcu Çoban) vuruldu, Padişah'ın kızı Neslihan Sultan (Duru Alkış) ve Kadı Gıyaseddin’in çocukları kaçırıldı.  Padişah’ın (Bülent Alkış) emriyle kurulan ve başında Davut Paşa’nın (Mustafa Avkıran) olduğu Gizli Teşkilatın mihenk taşlarından olan Filinta Mustafa (Onur Tuna), Kadı Gıyaseddin (Mehmet Özgür), Bıçak Ali (Cem Uçan) ve Abdullah (Kamil Güler), Osmanlı’yı ve Padişah’ı yok etmeye çalışan Yüce Meclis ve Manastırın adresinin peşindeydiler.  Ancak onların bu planları Manastır Savaşçılarının, Süreyya ve Bıçak Ali’nin  evlilik öncesi tertiplediği kına gecesindeki baskınıyla alt üst oldu.  Filinta Mustafa ve Bıçak Ali’yi bir baba şefkatiyle büyüten, Osmanlı Adaletine görevli iki genç olarak yetiştiren Kadı Gıyaseddin, manastır savaşçılarından Celal’in oklarıyla hayata gözlerini yumdu.

Dizide,  Onur Tuna , Berrak Tüzünataç, Serhat Tutumluer, Rıza Kocaoğlu, Nur Fettahoğlu, Cem Uçan, Mustafa Avkıran , Suavi Eren, Hakan Yufkacıgil, Bülent Alkış, Kamil Güler, Asena Tuğal, Mürşit Ağa Bağ, Yosi Mizrahi, Wilma Elles, Ercan Demirel, Serhan Ernak, Kemal Zeydan, Ebubekir Öztürk, Ceyhun Ergin, Emre Canpolat, Alican Bayhan, Engin Yüksel, Selin Deveci, Sencer Serta Çakal, Uğur Yıldıran, Burcu Çoban, Yiğit Uçan, Mustafa Yıldıran, Gurur Çiçekoğlu, Batın Deniz Uçan, Şahin Karakuş, Özgür Onan, Yavuz Sepetçi,  Duru Alkış, Bartuğ Bedirhan Yayla ve Muhammed Kerem Şahin rol alıyor.