'Kiralık Aşk'ın başarısının sırrı ne?

'Kiralık Aşk'ın başarısının sırrı ne?
'Kiralık Aşk'ın başarısının sırrı ne?
Yılların 'fakir ama gururlu kızın zengin adamı dize getirme' hikâyesi, nasıl oldu da TV ekranlarında reyting başarılarına imza attı? Yaz projesi olan bir dizinin seyirciyi kendine bu kadar bağlayabilmesinin sırrı ne? Ekranella'dan Asuman Turhan, Star TV'nin başarılı dizisi 'Kiralık Aşk'ın sırrını altı maddede özetledi...

'Kiralık Aşk' yaz sezonunun açık ara en başarılı dizisi. Peki ne oldu da yaz akşamlarının çıldırtan sıcaklarında izleyiciyi kendine bu kadar bağladı bu dizi? Kış sezonunda dizilerin kolay kolay alamadığı izlenme oranlarını hem ilk yayınında hem de tekrarlarında nasıl oluyor da alıyor? Yeşilçam'da Hollywood'da ve dahi Bollywood'da türlü varyasyonlarının bir sürü örneklerini gördüğümüz bu bilindik hikâye, izleyiciye kendini hâlâ nasıl izlettiriyor? Cevap basit aslında; hesap kitap iyi yapılınca başarı da kaçınılmaz oluyor.

1.Her şey ince ince hesaplanmış: Televizyona yapmak kârlı iştir. Çok kazanırsınız, lakin işin sunumunda en ufak detayı kaçırıp "Aman bu da böyle olsun" derseniz müthiş zarara da uğrayabilirsiniz. Dizinin yapımcısı Müge Turalı geçen yaz sevgili Zehra Çelenk'in güzel hikâyesini hazırlamıştı. Benim bayıla bayıla seyrettiğim 'Ruhumun Aynası' yanlış hesaplara kurban giderek yedi bölüm tutunabilmişti. 'Kiralık Aşk'ta hiçbir şey şansa bırakılmamış.

2. Başrollerdeki uyum: Başroller enfes uyumlu bir kere. Elçin Sangu'daki cevheri görüp parlatmak projenin lokomotifine koymak nerden bakarsanız bakın hem cesaret, hem de deha örneği. Bundan önce canlandırdığı karakterlerin neredeyse hepsi ağır dramatik ve melankolik kadınlarmış. Oysaki drama yeteneğinin yanı sıra komediye istidadının da olduğunu gösterebilmek hem Elçin'in, hem de yapımcı Müge Turalı'nın başarısı. Keza Barış Arduç içinde aynı şey geçerli. Romantik komedi hikâyesinde uzaklara bakan soğuk ama gururlu adamı bu kadar sevdirebilmek, yetenek olmadan mümkün değil. Normalde seyirci böyle kasıntı karakterle kolay empati yapamaz. Barış'ın enerjisi o kadar doğal ve direkt geçiyor ki Ömer'in Defne’ye yaptığı hödüklükleri seyirciye ses çıkartmadan izletiyor.

3. İyi bir takım oyunu: Tabii hikâye sadece esas oğlan ve esas kızdan ibaret olmaz. Forvet ikilisine golü atmaları için topu taşıyan bir takımın da olması gerekiyor. Salih Bademci, Nergis Kumbasar, Levent Ülgen, Sinem Öztürk ve Onur Büyüktopçu başta olmak üzere bütün kadro, takımın başarısı için ne kadar hünerleri varsa sergiliyorlar. Doğru planlanmış bir taktikle de gol ve goller geliyor doğal olarak.
4. Nasıl anlattın mühim: Yılların fakir ama gururlu kızın zengin adamı dize getirme hikâyesini, alt metnini Jane Austen'in 'Gurur ve Önyargı'sında marine ederek servis etmek, ilk defa düşünülmüş bir şey değil elbette. Asıl hüner nasıl anlattığın.

5. Komediyi becerebilmek: Bir de bunun komedi ipi üzerinde yürütülmesi var. Komedi dramdan daha zor çünkü. İnsanları televizyon karşısında günlük stresinin sonunda ağlatabilirsiniz fakat gülümsetmek hiç de kolay değidir. O kıldan ince, kılıçtan keskin köprüde seyirciyi yürütmek tam da nasıl anlattığınız ile ilgilidir zaten. Neticesinde komedi de bir drama türüdür. Drama hikâyelerinin çıkış noktaları da ilk insandan beri insanoğlunun başına gelen darb-ı mesellerden ibarettir sonuçta.
Yasak aşk, Adem ile Havva'nın elmayı yemesine, kardeş çatışmaları da Habil'in Kabil'i kıskanmasına dayanır. Baba-oğul hikâyeleri Nuh'un asi evlatlarına, fedakâr anne hikâyeleri ise Meryem'in İsa'ya olan koşulsuz anaçlığına dayanır. Kitleleri peşinden sürukleyen kahraman hikâyeleri ise Musa'nın, İsa'nın ve Muhammed'in hayat savaşına dayanır. Dramada anlatılacak hepi topu on, bilemedin on beş hikâye vardır. Nasıl anlatacağın ise senin yeteneğinle ilgilidir.
"Yaz dizisi için bu kadar felsefe yapmana ne gerek var" mı diyorsunuz? E bakın, hâlâ yazıyı okuyorsunuz! (Doğru anlatmak çok önemli)

6. Dizi matematiğinden tam not: 'Kiralık Aşk' cast'ı ile, yönetmeni Metin Balekoğlu'nun kurduğu dünyası ile, dramasına seyircisini inandıran senaristi Meriç Acemi ile tüm bu ekibi bir araya getiren yapımcısıyla birlikte matematiği iyi hesaplandığı için bu kadar başarılı. İlkokulda okumayı söktükçe kırmızıya boyanan elmalar gibi her bölümde daha dolgun daha kırmızı olmaya devam ediyor. Eee sonuç olarak; çalışan kazanır elması kızarır.

Dizi muhtemelen günü değişmeden yeni sezonda da devam edecek gibi görünüyor. Türkiye'nin en çok izlenen dizisi şu anda 'Karagül' ve 'Kiralık Aşk' da günü değişmezse onunla mücadele edecek. Bu yakaladığı ivmeyi 'Karagül' karşısında koruyabilecek mi ben de merakla bekliyorum. 

KAYNAK: Ekranella