'Kirli pop' çırpınışları

'Kirli pop' çırpınışları
'Kirli pop' çırpınışları
'Dirty pop' yıldızcığı Ke$ha, yeni albümünde Iggy Pop ve The Strokes destekli şarkılarla başta az biraz ümit veriyor. Ama bu ümit de bir yanılgıdan ibaret.
Haber: SARP DAKNİ - twitter.com/sarpdakni / Arşivi

Yaşı biraz daha ilerlediğinde, ‘Çocuklarla Evlilik’ dizisindeki ağzı bozuk, pasaklı Peg Bundy’nin yeni versiyonu olabilir. Onu ağzında sigara, ereksiyon sorunları yaşayan kocasına sayıp söver ve tadı korkunç bir çorbayı karıştırırken hayal etmek hiç zor değil. Bahsi geçen kişi, adını dolar işaretiyle taçlandırmaktan kaçınmayan, 2012 model ‘materyalist kız’ Kesha Rose Sebert’ten başkası değil. 70’lerin sonunda kimselere yaranamayan şarkılar yazan annesi Patricia Rose’un proje çocuğu olma şansını (belki de şanssızlığını) yaşayan Ke$ha, yumruğunu ikinci kez havaya savurmaya hazır. Babasının kim olduğunu bile bilmiyor Ke$ha ya da öyle olduğunu iddia ediyor. Resmi hikâyesi, (tek dişi kalmış) canavar müzik endüstrisinin en sevdiği cinsten. Çocuklarını geceleri barlarda şarkı söyleyerek kazandığı paralarla büyüten acıların kadını Patricia’nın göz yaşları... Yıllar yılı, dert yolunda, ne ilk ne de sonuncu... Dolly Parton’un 1980’de ABD country listesinde zirveye çıkardığı ‘Old Flames Can’t Hold a Candle to You’ adlı unutulmuş bir şarkının yazarı. Ke$ha annesini onore etmek için ‘Warrior’ adlı son albümüne eklemlediği ‘Deconstruction’ EP’sinde akustik formatta yorumladığı bu şarkı ile bam telimizi yakalamaya çalışıyor, nafile.
Scritti Politti gibi 80’lerin en büyük pop efsanelerinden birinin oluşumunda büyük emeği olan prodüktör David Gamson’un gazlamasıyla okulu filan boşverip kendini plak şirketinin kollarına atan Ke$ha, Dr Luke’un peşine takılarak 2010 yılında yayımladığı ‘Animal’ ile hayal ettiğinden daha büyük bir yıldız oluverdi. Albüm satışlarının ipin ucunda sallandığı günümüzde, sektörün de ondan büyük işler beklediği aşikâr. Belki de bu yüzden ilk albümünde büyük emeği olan annesi Patricia ‘Pepe’ Rose’u da geri plana almak zorunda kalmış olmalı. İlk single ‘Die Young’ bütünüyle Ira Levin’in ‘Stepford Wives’ romanından fırlama poker suratlı Katy Perry’msi bir hava taşıyor. Ke$ha’nın vokallerini yer yer Perry’ninkilerden ayırmak neredeyse imkansız ve bu gerçekten şaşırtıcı. İkisi arasındaki en önemli fark ise birinin ‘dream’ diğerinin ise ‘dirty’ pop çizgisinde gidiyor olmaları. Fakat hakkını vermek gerek canı istediğinde değme siyah yıldıza taş çıkaracak kadar iyi ‘rap’ yapabiliyor Ke$ha. Albümün ilk dört/beş şarkısı sürekli aynı şeyi dinlediğiniz hissini uyandırsa da Iggy Pop düeti ‘Dirty Love’ ile işler değişiyor. Ayağı yere son derece sağlam basan, yer yer garage yer yer punk rock’a göz kırpan bu çok eğlenceli şarkının single olarak yayımlanması kimseyi şaşırtmayacaktır kuşkusuz. Patrick Carney’li ‘Wonderland’ ve hemen ardından The Strokes destekli ‘Only Wanna Dance With You’ ile işlerin yoluna girdiğini düşünüyor ancak ateş dansı listemizin yeni bir numarası ‘Supernatural’ ile ‘büyük’ yanıldığımızı anlıyoruz. Kendini iyiden iyiye Amazon triplerine kaptıran Ke$ha’ya giriştiği bu manasız savaşta başarılar dilemekten başka elden ne gelir... Sıradaki lütfen!


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  amazon

  ,

  Rap

  ,

  Rock

  ,

  Müzik

  ,

  Kız

  ,

  Proje

  ,

  Hava

  ,

  İddia

  ,

  Sigara

  ,

  Resmi

  ,

  derece

  ,

  Pepe

  ,

  katy perry

  ,

  evlilik