Kırmıtlı Kuş Cenneti'nde çöp tehdidi

Kırmıtlı Kuş Cenneti'nde çöp tehdidi
Kırmıtlı Kuş Cenneti'nde çöp tehdidi
Osmaniye'de bulunan ve çok sayıda kuş türünün gözlemlendiği "Kırmıtlı Kuş Cenneti"nin bazı bölümlerine çöp döküldüğü bildirildi

OSMANİYE - Osmaniye'de bulunan ve çok sayıda kuş türünün gözlendiği “Kırmıtlı Kuş Cenneti”nin bazı bölümlerine çöp döküldüğü bildirildi.

Kırmıtlı Belde Belediye Başkanı Mehmet Doğan yaptığı açıklamada, Kırmıtlı Kuş Cenneti sahasının oldukça büyük bir alan olduğunu belirterek, kendi belde sınırları içinde kalan yerleri korumak için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

‘CENNETİNİN BELDE DIŞINDA KALAN BAZI BÖLÜMLERİNE ÇÖP DÖKÜLÜYOR’

Kendi beldelerindeki çöpleri ücreti karşılığında il merkezindeki katı atık tesisine gönderdiklerini anlatan Doğan, buna karşın kuş cennetinin belde dışında kalan bazı bölümlerine çöp döküldüğünü söyledi.

Söz konusu bölümlere müdahale etme şanslarının olmadığını kaydeden Doğan, bu sorunla mücadele için herkese büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti.

Doğan, “Tabiata kim zarar verirse versin kesinlikle karşıyız. Burası Kırmıtlı için değerli bir alan. Buranın yükselen pis kokularla değil, yüzlerce çeşit kuş türüyle anılmasını istiyoruz. Acilen önlem alınarak buraya çöp dökülmesi engellenmeli. Mevcut çöpler de derhal temizlenmeli” dedi.

Yalıçapkını, İzmir Yalıçapkını ve Alaca Yalıçapkını kuşlarının Türkiye 'de bir arada rahatlıkla gözlemlendiği tek yer olan Kırmıtlı Kuş Cenneti'nin civarında bazı çöp kamyonları tarafından halen çöp döküldüğü gözleniyor.(aa)