Kırmızı karıncalar depremi önceden tahmin edebiliyor

Kırmızı karıncalar depremi önceden tahmin edebiliyor
Kırmızı karıncalar depremi önceden tahmin edebiliyor
Almanya'da yapılan bir araştırma kırmızı karıncaların depremi önceden tahmin edebildiklerini ortaya koydu.

Almanya ’daki Esssen-Duisburg Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, kırmızı orman karıncalarının kolonilerini aktif fay hatlarının üzerine kurduğunu belirlendi. Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Gabriele Berberich, ortalama 2 şiddetindeki bir depremden önce karıncaların davranışlarının gözle görülür şekilde değiştiğinin belirlendiğini duyurdu. cnnturk.com’un haberine göre Berberich, karıncaların sıra dışı davranışlarının depremin bir gün sonrasına kadar devam ettiğini kaydetti.
Viyana’da gerçekleştirilen Avrupa Yerbilimleri Birliği toplantısında açıklanan araştırmaya göre, Esssen-Duisburg Üniversitesi bilim adamları aktif fay hatları üzerindeki kırmızı orman karıncalarının davranışlarını 2009 ile 2012 yılları arasında gözlem altına aldı.
Gözlem süreci içinde kolonilere yerleştirilen mikro kameralarla karıncaların davranışları kaydedildi. Bu süre içinde meydana gelen 2.0 ila 3.2 şiddetindeki 10 deprem sırasında karıncaların her zamankinden farklı olarak yuvalarına girmeyip uyanık durdukları gözlendi.


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Almanya

  ,

  Avrupa

  ,

  Kırmızı

  ,

  Bilim

  ,

  gözlem

  ,

  orman