@ubuget

Kırmızı koltuğun kerameti

Kırmızı koltuğun kerameti
Kırmızı koltuğun kerameti
Doksanların başında Ahmet Altan'ın aynı isimli tartışma programıyla hafızalara kazınan 'Kırmızı Koltuk' O Ses Türkiye'yle beyazcama geri döndü. Koltuk üstüne oturan jürilere bonkör davranıyor, ayakta bekleyen yarışmacılar içinse aynı şeyi söylemek güç!
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Kendi şarkılarını yapamıyorsan sesin Nilüfer’inki gibi olsa bile müzik dünyasında tutunmak zor . O yüzden hızlıca düşündüğümüzde hatta kendimize biraz zaman verdiğimizde bile ‘başkalarının şarkılarını iyi söyleme yarışması’ O Ses Türkiye ’nin geçmiş sezonlarında kimin şampiyon olduğu ve kendisinin şimdi ne yaptığı konusunda emin olamıyoruz. Geçen sezonun O Ses Türkiye şampiyonu Hasan Doğru’nun en son ‘Olur Olur’ filminde rol alacağını duymuştuk. Sonrasından pek emin değiliz. Yarışmada şampiyon olmadan hatta kendi şarkısını da yapmadan, doğru şarkılar bularak yıldız olabilen yegâne istisna İrem Derici. 

Üç jürinin toplamı bir İrem etmiyor!


YARIŞMACILARIN DEĞİL JÜRİNİN ŞAMPİYON OLDUĞU YARIŞMA
Yarışmacıların akıbetleri bu kadar pamuk ipliğine bağlıyken jürilerin gümbür gümbür hali ve kariyerlerindeki önlenemez yükseliş gözden kaçmıyor. O Ses Türkiye’de jüri olmanın faydaları çok fotoğraflı internet haberlerindeki enginarınki gibi, saymakla bitmiyor!

DÜŞÜŞE GEÇEN KARİYERE İVME KAZANDIRMAK
Bu kategorinin örnekleri için Mustafa Sandal ve Hülya Avşar’ı saymak mümkün. Özellikle Hülya Avşar kariyerinin son birkaç yılını Acun Ilıcalı’nın muhtelif yarışmalarında jüri üyeliği yaparak geçirmeyi tercih etti. Bu sezon jürilik işlerinden elini çekip kendi şovuna dönen Avşarkızı beklenen başarıyı yakalayamadı. Geçen sezonların O Ses jüri ‘yıldız’larından Murat Boz’un da Yeteneksizsiniz’de aynı performansı sergilediğini söylemek güç.

‘ALTERNATİF BİR ROCK GRUBUNUN SOLİSTİYKEN…’
Athena elbette nevi şahsına münhasır tarzıyla bilenlerin bildiği sevenlerin sevdiği bir Punk Rock grubu. Evveliyatları O Ses’ten de Acun’dan da eski… Eurovision zamanında daha geniş kitlelere ulaştılar ve sevildiler. Hepsi kabul. Tarlaya Ektikleri Soğan’a, Yaylanın Çimeni’ne de selam olsun. Ama turuncu saçlı çocuğun kırmızı koltuğa oturduktan sonra çok bambaşka bir evreye geçtiği bir ekran fenomenine dönüştüğü yadsınamaz bir gerçek.

BELÇİKA’DAN GELEN GURBETÇİDEN ‘AİLEMİZİN KIZI’NA… 2005’te ‘Stir Me Up’ şarkısıyla hayatımıza giren 2009’da Düm Tek Tek’le Eurovision’dan dördüncülükle dönen 1985 Belçika doğumlu şarkıcı Hadise’nin kariyerini bir adım ileriye taşıması da Acun’lu yıllarına rastlıyor. 2011’den bu yana O Ses’le salonlara misafir olan Hadise kendini tanıtma fırsatı buldu. Ekrandaki enerjisiyle reklamcıların da gözdesi oldu ve iddialara göre müzikten kazandığından fazla geliri bu dönemde elde etti.

KOLTUK EN BÜYÜK SINAVINI EBRU GÜNDEŞ’LE VERDİ!
Eğer eşiniz bir yolsuzluk soruşturmasıyla karşı karşıya kalmış ve tutuklanmışsa evdeki koltuğunuz yalnız kalmak ve ağlamak için size yardımcı olabilir, ama O Ses Türkiye’de bir jüri koltuğuna sahipseniz bundan biraz daha fazlasını yapabilirsiniz! Ebru Gündeş geçen sezon kendini ‘eş durumundan’ içinde bulunduğu ve kariyerine çok daha ciddi bir hasar verebilecek krizi kırmızı koltuk marifetiyle hafif sıyrıklarla atlattı. Gündeş bu duruma evindeki koltuğunda yakalansa 'marka değeri'ni koruması bu kadar kolay olmayabilirdi.