'Kırmızı'daki düşman

Fazla miktarda kırmızı et tüketmek çok sağlıksız. Artık herkesin bildiği bu gerçek yeni bir araştırmayla bir kez daha doğrulandı. Ancak son araştırmanın yeni olan yönü, içerdiği kalbe zararlı doymuş yağlar veya yanlış kızartma sırasında açığa çıkan maddelerin yanı sıra kırmızı etteki bir molekülün kanserojen etkisi olduğunun saptanması.

SAN DIEGO - Fazla miktarda kırmızı et tüketmek çok sağlıksız. Artık herkesin bildiği bu gerçek yeni bir araştırmayla bir kez daha doğrulandı. Ancak son araştırmanın yeni olan yönü, içerdiği kalbe zararlı doymuş yağlar veya yanlış kızartma sırasında açığa çıkan maddelerin yanı sıra kırmızı etteki bir molekülün kanserojen etkisi olduğunun saptanması.
ABD Kaliforniya Üniversitesi'nden bir grup bilim adamının yaptığı araştırmaya göre kırmızı et kansere yol açabiliyor. Ette bulunan bir molekül, insan vücudunun bağışıklık sistemini etkileyerek kanser ya da kalp krizine neden olabiliyor. Koyun, sığır ve domuz etinde bol bulunan söz konusu molekülü insan vücudu üretemiyor.
Zararı yıllar sonra çıkabilir
Bugüne kadar kırmızı et ile kanser, kalp krizi ilişkisini inceleyen bir çok araştırma yapıldı. Ancak bu araştırmalarda hep ette bulunan ve kızartılırken kullanılan yağlarla kızartma sırasında açığa çıkan maddelerin kanserojen etkisi üzerinde duruldu. Prof. Ajit Varki ve ekibi ise sialic asit veya N-glycolneuraminic asit (Neu5Gc) denilen molekül üzerinde yoğunlaştı. Araştırmada, insanlar üzerinde yapılan deneyler, Neu5Gc'nin vücutta üretilmediği için bağışıklık sistemince düşman' olarak algılandığını, bu nedenle de bağışlıklık sisteminin harekete geçtiğini gösterdi. Söz konusu molekülün toksik olmadığını belirten Prof. Varki, "Molekül zararlı etkisini yıllar sonra da gösterebilir" dedi.
Organ nakline de ışık tuttu
Kırmızı etle ilgili son araştırmanın sonuçları, başka bir açıdan da önem taşıyor. Hayvandan insana organ naklinin gerçekleştirilmesinde bu bilgiler yol gösterici olabilir. Hayvanlardan insanlara nakil yapıldığında, insanın bağışıklık sistemi harekete geçiyor ve 'yabancı' organı vücuttan atıyor. Bilim şimdi organ nakli sonrasında bağışıklık sisteminin harekete geçmesini engelleyecek yöntem peşinde.