Kırmızıyı yeniden sevmek

İnternette ortaya çıkan ve kurucularının önemli bölümü kadın olan sivil toplum örgütü Red Devils'ın üyeleri...
Haber: RUHİ SANYER / Arşivi

İnternette ortaya çıkan ve kurucularının önemli bölümü kadın olan sivil toplum örgütü Red Devils'ın üyeleri bunu giydikleri kırmızı tişörtlerin göğsündeki 'Be The Reds / Kırmızılara katıl' sloganıyla dile getiriyorlar. Kırmızı şeytanlar, son iki yılda Güney ve Kuzey Kore arasında buzların erimeye başlamasıyla birlikte daha yüksek ses çıkarmaya başlamışlar. Futbolun hoşgörüsü de Dünya Futbol Şampiyonası sırasında çalışmalarını yoğunlaştırmasına olanak sağlamış.
Ne istiyor Kırmızı Şeytanlar? Öncelikle Güney Korelilerin yaşamına yıllardır hâkim olan komünizm korkusunun sona ermesini, tabuların yıkılmasını. Öyle ya artık ununu elemiş, eleğini asmış, halkı açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan Kuzey Kore'de uygulandığı öne sürülen bir sistemden
korkmanın anlamı var mı? Komünistlerin kullandığı bir renk diye bir ülkenin geleneksel renginden vazgeçmesinin ne gereği var?
Kırmızı şeytanların ülkeyle yeniden barıştırmaya çalıştıkları kırmızı renk bugün yaşamın her alanına ağırlığını koymuş durumda. Kırmızı şeytanlar göğsünde 'Be the Reds' sloganını taşıyan 8 milyon tişört satmışlar. Yabancı da olsanız bu ülkeye gidip kırmızı rüzgardan etkilenmemeniz ve bir tişört almamanız mümkün değil. Kırmızı Şeytanlar ve kırmızı, tekstil sektöründe yeni bir moda yaratmış. Güney Koreli tekstil şirketleri bugün kırmızı tişört üretmek için gerekli boya ve kumaş bulmakta zorlanıyor. Önümüzdeki günlerde de göğsünde antrenör Gus Hiddink ile yıldız futbolcuların resimlerinin
bulunduğu kırmızı tişörtler piyasaya çıkıyor. Bazı şirketler 'kırmızı aşkı'nın Dünya Futbol Şampiyonası'ndan sonra devam edeceğini umdukları için kırmızı mendil, kırmızı bandana, kırmızı tişört üretmeye devam edeceklerini açıkladılar.
Ülkenin en büyük mobilya üreticisi Borneo da kırmızı modasına uyacağını açıklamış. Yıllarca kızıl kompleksinin esiri olan ve beyaz rengi hep ön plana çıkaran Kore'de, sonbaharda kırmızı renkli mobilyalar piyasaya çıkıyor. Şirket kırmızının sürekli artan popülaritesinin, satışlarına da olumlu etki yapacağına inanıyor.
Elektronik devi Samsung da açık ve koyu kırmızı renklerde cep telefonları, elektrikli
süpürgeler, çamaşır makineleri, klimalar üreteceğini açıkladı. Anlaşılan Kırmızı Şeytanlar'ın bu barıştırma harekatı, ekonomide de önemli bir canlanmayı da beraberinde getirecek.