Kış depresyonunu atlatmanın 25 yolu

Kış depresyonunu atlatmanın 25 yolu
Kış depresyonunu atlatmanın 25 yolu
Pastırma yazı uzayınca kışa giriş de biraz fazla hızlı oldu. Tabii beraberinde gelen depresyon da o kadar derin... Korkmayın, hafif atlatmanın da yolları var

1. Küveti doldurun
Tamam, su kaynakları kısıtlı, geleceği düşünmek lazım. Ama arada bir kendinize iltimas geçin, küveti doldurup bir süre içinde yatın. Herkesin küveti yok, uzun bir sıcak duş da, bedenin ihtiyaç duyduğu oksijeni verecektir. Banyo kapısından başka bir insan olarak çıkacaksınız.

2. Yaz filmleri izleyin
Olayların iç ısıtan bir mevsimde geçtiği filmler, kışa dayanma gücünü artırır. Bu zamanların bir şekilde geçeceğine, baharın, sonra da yazın geleceğine inanırsınız, hayal kurmaya başlarsınız.

3. Bir sahil kasabası
İşinizi gücünüzü ayarlayın, genelde havanın sıcak olduğu zamanlarda gidilen sahil kasabalarına gidin. İki gün bile hayata bakışınızı değiştirir. O tenhalık, yapraklarını dökmüş ağaçlar ve boz mavi deniz ilaç gibi gelecektir.

4. Örgü örün
Kadın olun, erkek olun… Örgü örmenin depresyona faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış. Üstelik yünle haşır neşir olmak insana iyi gelir. Sonuçta sizi ısıtacak bir atkının ortaya çıkacağını bilmek, mutlulukların en güzelidir.

5. Kapalıçarşı’yı gezin
Sıcaktır diye sığındığınız AVM’ler bir yere kadar. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız asıl ruh Kapalıçarşı’da. Kendinizi bir kez kapısından içeri attınız mı, inciktir, boncuktur derken hangi mevsimde olduğunuzu unutacak, tatlı bir turist huzuruyla evinize döneceksiniz. Hemen her şehirde bir muadili de bulunabilir.

6. Sıcak şarap
İnsanlığın güzel icatlarından biridir. Kendinizi dışarı atmayı becerirseniz, bir kafede de içebilirsiniz ama evde yapması da hiç o kadar zor değil. Hatta evde bir sıcak şarap partisi verebilirsiniz; eşi dostu da görmüş olursunuz.

7. Yorganın altından çıkmayın
Bir günlüğüne yapacak bütün işleri erteleyin ve yorganın altından çıkmayın. Kemiklere işleyen sıcak, ruha iyi gelen bir kitap… Ertesi gün hiçbir şey size koymayacaktır.

8. Tatil fotoğraflarına bakın
Bir zamanlar evet yazdı, evet siz de mayo giyerdiniz ve de hiç üşümezdiniz. Tatil fotoğraflarına bakmak, bir gün yine tatil yapabileceğiniz ihtimalini hatırlatır.

9. Kestane kebap
Tabii ki sobanın üzerinde yapılanı daha makbul. Ama fırın ya da tencere de o kadar kötü çözümler değil. Önemli olan kestane ruhu… Kestaneler kurtlu çıkarsa sinirlenmeyin, buradan bir depresyon nedeni çıkarmayın.

10. Işıkları yakın
Fiziksel bir şey olmasa da, kararan ruhunuz olsa da aydınlık ortam daha iyi hissettirebilir. Hatta kendinize dekoratif disko topu ve muadili şeyler alarak aydınlatma olayını çeşitlendirebilirsiniz de…

11. Yemek pişirin
Kış demek biraz da evde pişen yemeğin buharıyla kaplanan camlar demek. Bolca salep, vanilya ya da kereviz kokusu demek. Pişirin, birilerini çağırın, yiyip içip mutlu olun.

12. Yılbaşı süsleri, vitrinleri
Mevsimin belki de en neşeli zamanlarına girdik. Caddeleri hatta ara sokakları parlatan ışıl ışıl yılbaşı süsleri, insana ‘Her şeye rağmen hayat güzel be!’ cümlesi kurdurabilecek kudrette.

13. Arabayla gezin
Kaloriferi ve teybi çalışan bir araba… İşte müthiş ikili! Sizin arabanız yoksa, bir arkadaştan alın, müziği ve kaloriferi açıp boş boş şehri gezin. Direksiyona geçecek başka birini bulursanız daha da şahane.

14. Kıştan korkmayın
Soğuktan, üşümekten, kıştan korkmayın, korktuğunuzu hissettirmeyin. Giyin en kalın şeylerinizi, dışarıda yürüyün… Soğukta evde oturmak güzel ama kendinizi eve mahkum hissetmek fena.

15. Kış temizliği
Baharda yapılır kalıbına takılmayın, dip bucak temizliğin tam vaktidir. Kütüphane olur, gardırop olur, yatak altı baza içine tepilmişler olur... Attıkça hafifleyecek, ferahlayacaksınız.

16. Bir kursa yazılın
Nasılsa yazın gitmek istemeyeceksiniz, şimdi tam vaktidir. Uzun zamandır öğrenmek istediğiniz dil olur, beceri olur, bir kursa başlayın, yaza bilmiş bilmiş girin.

17. Kar şenlikleri
Kar yağdı ve güzel tuttuysa ve hâlâ evde oturuyorsanız ayıp… Bu iş yaşa değil ruha bakar. Kardan adam fazla hafifse ve aksiyon istiyorsanız, battal boy çöp torbasıyla yokuştan aşağı kaymanızı öneririz. Stres mitres kalmıyor.

18. Boza-sahlep ikilisi
Kış deyince akla ilk gelen çift. Birini sevmezseniz, diğerini seversiniz mutlaka. Bu ikilinin yaza hiç yakışmayacağını bildiğinizden, zamanında tadına varmak mutlu edecektir.

19. Playstation dünyası
Bunalımdan arkadaşları da kurtarmak için en iyi yol. Yenilince cıvımayan türde arkadaşlarınızı seçin, başlayın oynamaya. Yenilen takıma ceza da kararlaştırın ki olayın heyecanı artsın.

20. Yaz renkleri
Evinize, işyerinize güneşi hatırlatıp içinizi ısıtacak renklerde objeler alın. Sarı, turuncu minderler, not kâğıtları, tencere-tava takımları... Bu arada buz mavisi ve beyazdan, kar motiflerinden de uzak durun.

21. Toplama albüm
Yaz şarkılarından bir derleme yapıp CD’ye kaydedin. Ya da mp3 çalarda ‘sıcak’ bir playlist hazırlayın. Takın kulaklığı, döndürün şarkıları, neşenizi bulun.

22. Bilgisayar oyunu oynayın
Özellikle ‘point and click’ türü oyunlar bu havalar için ideal. Hem bir hikâyesi var, dolayısıyla sürükleyici hem de uzuuuuun sürebiliyorlar. ‘Escape’ başlığı altındaki odadan kaçma oyunları da gayet verimli, dedektiflik türleri de...

23. Sağlığa ver kendini
Hamur işi, ‘hardcore’ et, bol abur cubur bu havaların vazgeçilmez gıdası. Ancak insan ağır şeyler yedikçe daha bir çekiliyor depresyon tuzağına sanki. Direnişe başlayın, brokoli haşlayın!

24. Aktif olun
Amerikalı uzmanların yalancısıyız; mevsimsel depresyonla savaşmanın en etkili yollarından birinin aktif hayat, bol egzersiz olduğunu söylüyorlar. Bütün o spor yapınca bilmem ne hormonu yükselir, o da mutlu eder hikâyesi işte. İnananlar inanmayanlara anlatsın.

25. Beş bin parçalık puzzle
Bir başlayın, kafaya taktınız mı, saatlerin, günlerin, ayların nasıl aktığını anlamayacaksınız. Fakat parça kaybetmemeye dikkat edin. 4998 parçalık puzzle, kışınızı zehir edebilir.


  ETİKETLER:

  Mayın

  ,

  Şarap

  ,

  spor

  ,

  Playstation

  ,

  hayat